ThinkTech Online|Focus:

ThinkTech Online|Focus: "Savunma Sanayinde Adaptasyon: Çift Kullanım (Dual-Use) Konsepti"

Etkinlik Tarihi: 24.06.2020

Hakkında

Savunma sanayiinde yapılan Ar-Ge faaliyetleri sonucunda sağlanan fayda, teknolojik yetenek ve bilgi birikimi, sivil ticari alanda da değerlendirilerek, ülkelerin bilim ve teknoloji altyapısının ileri noktalara taşınmasına olanak sağlamakta, firmalar çift kullanım sayesinde sivil sektöre de ürünler hazırlayabilmektedir.  Askeri alanda geliştirilen yenilikçi bir teknolojinin sivil alanda ve sanayilerde, ya da tam tam tersi durumda, çoklu kullanımını mümkün kılan çift kullanım “dual use” günümüzde özellikle sağlık, ulaşım, haberleşme, güvenlik, elektronik, havacılık, otomotiv, görüntü işleme, yapay zeka gibi sektör ve alanlarda önem kazanmıştır. Yaşanılan Covid-19 pandemi süreci, özellikle sağlık ve savunma alanlarında çift amaçlı kullanılabilecek teknolojilerle  mühendislik özel uzmanlık alanlarında gerçekleştirilebilecek ortak çalışmaların, teknoloji transferi, üniversite-sanayi işbirliği, açık inovasyon, uluslararasılaşma ve yeni pazar vb. fırsatları beraberinde getirecek bir süreç olduğunun sinyallerini vermektedir. 24.06.2020 tarihinde online icra edilen ThinkTech Online|Focus toplantımızda  "Savunma Sanayinde Adaptasyon: Çift Kullanım (Dual-Use) Konsepti" ni konunun önde gelen uzmanları ile tartıştık. 

Etkinlik Programı

Konu

Savunma Sanayinde Adaptasyon: Çift Kullanım (Dual-Use) Konsepti

Tarih

24 Haziran 2020

Saat

15.00 – 16.00

Moderatör

(E) Korgeneral Alpaslan ERDOĞAN (STM ThinkTech Koordinatörü)

Konuşmacılar

  • Prof. Dr. Cengiz BEŞİKÇİ (ODTÜ, Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
  • Dr. Şaduman AZİZ (T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı)
  • Şehmuz IŞIN (Response Ortho, CEO)
  • Sami DUMAN (ASELSAN, Strateji Yönetimi Direktörü)

 

Konuşmacılar

(E) Korgeneral Alpaslan ERDOĞAN
(E) Korgeneral Alpaslan ERDOĞAN
STM ThinkTech Koordinatörü Moderatör
Kara Harp Okulu İşletme Bölümünü müteakip Kara Harp Akademisi, Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Bosna Hersek ve Napoli-İtalya’da NATO görevlerinde bulundu. 2004 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ederek İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanı olarak atandı. Sonraki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan ve Prensipler Savunma Planlama ve Kaynak Yönetim Daire Başkan Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı ile 52’nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2012 yılında Korgeneralliğe terfi eden ve 3 yıl boyunca Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı olarak görev yapan Erdoğan, 2016 yılında 5’inci Kolordu Komutanlığından Korgeneral Rütbesi ile emekliye ayrıldı. Nisan 2018'den bu yana STM ThinkTech Teknolojik Düşünce Merkezi Koordinatörlüğünü icra etmektedir. 
X
Prof. Dr. Cengiz BEŞİKÇİ
Prof. Dr. Cengiz BEŞİKÇİ
ODTÜ Elektrik & Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Konuşmacı
Prof. Dr. Cengiz Beşikci, Elektrik-Elektronik Mühendisliği alanındaki lisans, yüksek lisans ve doktora derecelerini 1987, 1990 ve 1994 yıllarında Hacettepe Üniversitesi, Illinois Teknoloji Enstitüsü ve Northwestern Üniversitesi’nden almıştır ve 1994 yılından beri ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. Prof. Beşikci kızılötesi sensör teknolojileri alanında uluslararası tanınırlığa sahip bir bilim insanı olup, özgün kızılötesi sensör teknolojileri konusunda dünyadaki en donanımlı üniversite araştırma laboratuvarlarından birisi olan  ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Kuantum Aygıtları ve Nanofotonik Araştırma Laboratuvarı’nın kurucusudur. Bu saygın araştırma laboratuvarında on beş büyük çaplı araştırma projesinin yürütücülüğünü yapmış olan Prof.  Beşikci kızılötesi sensör teknolojilerinin ülkemize kazandırılmasında öncü rol oynamıştır. Prof. Beşikci’nin ileri yarı iletken ve kızılötesi sensör teknolojileri konusunda birçok bilimsel makalesi olup, 2010 yılında düzenlenen Kuantum Yapılı Kızılötesi Fotodedektörler Uluslararası Konferansı’nın başkanlığını yapmıştır. Prof. Beşikci Northwestern Üniversitesi tarafından verilmiş olan Cabell Fellowship ödülü, 2002 yılı TÜBİTAK Teşvik Ödülü, 2000 yılı Prof. Dr. Mustafa Parlar Eğitim ve Araştırma Vakfı Araştırma Teşvik Ödülü ve 2005, 2008, 2010 ve 2014 ODTÜ Yılın Tezi Ödüllerinin de aralarında bulunduğu birçok ödüle sahiptir.  Prof.  Beşikci halen TÜBİTAK BİDEB Danışma Kurulu Üyeliği ve kurucusu olduğu Optonik Yarı İletken Teknolojileri Şirketi’nin yöneticiliğini yapmaktadır.
X
Dr.  Şaduman AZİZ
Dr. Şaduman AZİZ
T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı AR-GE ve Teknoloji Yönetimi Daire Başkanı Konuşmacı
Dr. Şaduman Aziz, 1996 yılında ODTÜ’den Havacılık ve Uzay  Mühendisi olarak mezun oldu. Aynı bölümde 3,5 yıl Araştırma görevlisi olarak görev aldı. Bu süre içerisinde Yüksek Lisans Programını tamamladı. 2001 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığında göreve başladı. 2005 yılında ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümünden Hipersonik Akımların Numerik İncelenmesi dalında Doktor unvanı aldı. 2011 yılına kadar Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Araçları Daire Başkanlığı bünyesinde yürütülen çeşitli uçak (JSF, A400M, Hürkuş, KT1-T Eğitim Uçağı) ve helikopter (AB412) projelerinde Teknik Müdür olarak görev yapan Aziz, 2011 yılı itibari ile Helikopter Daire Başkanlığı Geliştirme Projeleri Grubunda yürütülen Özgün Helikopter Programı, Genel Maksat Helikopter Projesi,  Jandarma Helikopter Modernizasyonu Projesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı S-70 Helikopteri Modernizasyonu (YARASA) Projesi, Özel Kuvvetler Komutanlığı Analog S-70 Helikopteri Modernizasyonu, SGK Helikopter Tedariki (MARTI) Projesi, Mi-17 Depo Seviyesi Bakım Projesi, EGM Helikopter Tedariki projelerinde Grup Müdürü olarak görev yaptı. 2015 ile 2016 yılları arasında bir yıl süre ile Helikopter Daire Başkanı vekili olarak görev yapan Dr. Aziz, Eylül 2016 tarihinde Ar-Ge Daire Başkanlığı görevine atanmış ve halen bu görevine devam etmektedir. TÜBİTAK Savunma ve Güvenlik Teknolojileri Araştırma Destek Grubu (SAVTAG) Yürütme Kurulu Üyesi, TEKNOPARK İstanbul Bilim Danışma Kurulu Üyesi ve ODTÜ MEMS Danışma Kurulu Üyesi olarak görev yapmaktadır.  

X
Şehmuz IŞIN
Şehmuz IŞIN
Response Ortho CEO Konuşmacı
Şehmuz Işın, Cumhuriyet Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden 1999 yılında mezun olmuş ve 2011 yılında Uluslararası İş Yönetimi konusunda MBA yapmıştır. 1995 yılında henüz öğrencilik yaşamı devam ederken, sağlık sektöründe tıbbi cihaz tedarik eden bir aile şirketi kurmuş, 2003 yılından itibaren bu faaliyeti ortopedik tıbbi cihazlar/malzemeler alanında ulusal boyuta taşıyarak ülke genelinde önemli bir konum yakalamıştır. Çok uluslu üreticilerin Türkiye temsilcisi olarak çalışırken, yalnızca bir firmanın global ölçekte tekelinde olan bir konuda, ürün geliştirme çalışmaları başlatmış ve Bilgisayar Destekli Kemik Eğriliği Düzeltme Sistemi isimli ürünü Dünya'da ikinci geliştirilmiş ürün olarak 2009 yılında prototip seviyesine getirmiştir. Bu projenin fikir aşamasından sonuca kadar çalışmalarını yürütüp/yönetmiştir. Proje, 2012 yılında Teknoloji Ödülleri Yarışmasında Büyük Ödül’ü kazanmıştır. Geliştirilen ürünün üretimi ve ithalat baskın bu alandaki ürünlerin millileştirilmesi amacı ile, 2009 yılında bir atölye kurarak imalat çalışmalarını başlatmış ve 2012 yılında 3000m2 yi aşan büyüklükte, biyomekanik laboratuvarı dahil gerekli teknolojileri içeren, ülkenin en modern Ortopedik Üretim tesisini kurarak, ulusal pazarda önemli bir konum elde edip bir çok ülkeye de ihracaat yapmıştır. Bu süre sayesinde, büyük bir ithalatçı konumundan, önemli değerler üreten ve ciddi bir ihracaat hacmine sahip üretici kimliği kazanmıştır. Farklı ürünler için birçok patent ve tasarım korumasına sahip olmakla birlikte, yine ilginç ve ulusal değer kazandıracak bazı ürünlerin geliştirilmesi çalışmaları da devam etmektedir. Ticari faaliyetlerin dışında 2014-2019 yılları arasında Nişantaşı Üniversitesi'nde misafir öğretim görevlisi olarak ders vererek öğrencilere sektör tecrübesini aktarmıştır. Ayrıca 2018 yılında TÜBİTAK ARDEB kurul üyeliği yapmıştır. 2019 yılında, Amerika merkezli bir firmanın teklifi üzerine, kurmuş olduğu Response Ortho firmasının %100 hissesini bu gruba satmıştır ve hala aynı firmanın Amerika dışı operasyonlarından sorumlu başkanlığını yürütmektedir.

X
Sami DUMAN
Sami DUMAN
ASELSAN Strateji Yönetimi Direktörü Konuşmacı
Sami Duman, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1989 yılında Lisans ve 1992 yılında Yüksek Lisans, Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden 2005 yılında Lisans derecelerini almıştır. 16 Ekim 1989 tarihinde ASELSAN A.Ş.’de çalışma hayatına başlayan Sami Duman; kritik projelerdeki Algoritma Tasarım, Donanım Tasarım, Yazılım Tasarım ve Sistem Mühendisliği çalışmalarını takiben Yazılım Mühendisliği Müdürlüğü, Program Müdürlüğü ve Sistem Mühendisliği Direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklı birçok önemli ArGe Projesi’nde çalışmalar gerçekleştiren Sami Duman; ASELSAN A.Ş. ve Türkiye’nin kritik paydaşlığa sahip olduğu FP7 kapsamındaki Transportable Autonomous Patrol for Land Border Surveillance (TALOS) Projesi’nin başarıyla tamamlanmasında önemli katkılar sağlamıştır. Bu çalışmalarının yanı sıra TÜYAR Mikroelektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi, TÜBİTAK / TEYDEB – Ulaştırma, Savunma, Enerji, Tekstil Grubu (USETEG) Yürütme Komitesi Üyesi, ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölümü – Sanayi Danışma Kurulu Üyesi, TÜBİTAK / SAVTAG Proje İzleyicisi ve Proje Değerlendirme Hakemi olarak görev yapmıştır. Halen ASELSAN A.Ş. / Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcılığı’na bağlı olarak Strateji Yönetimi Direktörü görevini üstlenen Sami Duman, Teknoloji ve Yenilikçilik Yönetimi konusunda da faaliyetlerde bulunmaktadır.

X

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Etkinlik Dökümanı

Etkinlik Yeri

CANLI YAYINI TEKRAR İZLEMEK İÇİN:Etkinliği paylaşın:

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.