Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler Paneli

Etkinlik Tarihi: 22.02.2018

Hakkında

Türkiye'nin ilk Teknoloji Odaklı Düşünce Merkezi STM ThinkTech, 22 Şubat 2018 tarihinde Ankara'da ikinci panelini gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını STM Genel Müdürü Dr. Davut Yılmaz'ın yaptığı etkinlik kapsamında düzenlenen "Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler" panelinde savunma ve güvenlik sektörünün önde gelen isimleri bir araya geldi.

Moderatörlüğünü Gazeteci ve Yazar Hakan Çelik'in yaptığı Panelin panelistleri arasında ise SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Gn.P.P. Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, İTÜ Uçak Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı ve Öğretim Üyesi  Prof. Dr. Gökhan İnalhan yer aldı. 

Robotlar, drone’lar, sürücüsüz arabalar bugün genel olarak akıllı nesneler olarak adlandırılmaktadır. Akıllı nesneler ülke güvenliği açısından çok büyük önem taşımaktadır. Akılı nesnelerin yapay zekâ, makine öğrenmesi ve akıllı uygulamalarla birleşmesi sürecinde bu önem daha da büyümektedir. Karar vericilerin dağıtık yapıdaki birbirleriyle bağlantılı akıllı nesnelere erişim olanağına sahip olması, güvenliğe yönelik tehdit ve tehlikelerin belirlenmesi ve bunların caydırılmasında büyük olanaklar sağlayacaktır. Bu tür gelişmeler “nesnelerin interneti teknolojisine dayalı askeri lojistik” ya da “akıllı makineler ve nesnelerin muharebesi” gibi yeni kavramları da gündeme getirmektedir. Otonom sistemler sensöre dayalı kendi karar alma sistemlerini kullanarak muharebe yürütebilecektir. Zaman içinde nesnelerin robotlara dönüşmesiyle savaş kavramının tamamıyla değişeceği ve savaş alanında can kaybını son derece azaltacak muharebelerin planlanabilir hale geleceği tartışılmaktadır. Robotlar savaşlara dahil olabilecek ve yapay zekâyla insan bilgisinin bir kombinasyonunu kullanarak muharebe yürütebileceklerdir. Muharebeler, siber savaş araçları, ileri teknoloji silahları ve ileri iletişim teknolojileri gibi son derece gelişmiş silahları kullanabilen otonom robot ve drone’lar arasında gerçekleşecek ve yürütülecektir. Bu muharebelere insan askerler nadiren dâhil olacaktır. Kuşkusuz otonom robotların bazıları insan savaşçılar karşısında avantajlara sahip olacaktır. Bunun neler getirebileceği ise ancak zamanla görülebilecektir.


Etkinlik Programı

09.30 - 10.00

KAYIT

10.00 – 10.15

AÇILIŞ KONUŞMASI
Dr. Davut YILMAZ, STM Genel Müdürü
Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı

10.15 – 10.30

PANEL VE PANELİSTLERİN TANITIMI

Hakan ÇELİK, Gazeteci/Yazar

10.30 – 12.30

PANEL 

Panelistler:

  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
  •  Korgeneral Yavuz TÜRKGENCİ, Genel Kurmay Gn.P.P. Başkanı
  •  Prof. Dr. Gökhan ÜNALHAN, İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

12.30 – 13.00

SORU – CEVAP

13.00 – 14.00

ÖĞLE YEMEĞİ

Konuşmacılar

Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayi Başkanı Panelist
Prof. Dr. İsmail Demir, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden uçak mühendisi olarak mezun olmuştur. Michigan Üniversitesinde uygulamalı mekanik, Purdue Üniversitesinde ise uçak mühendisliği dallarında yüksek lisans yapmıştır. Washington State Üniversitesinde makine mühendisliği alanında doktora derecesi alan Demir, 1992’den 2003 yılına kadar Suudi Arabistan, ABD ve Kanada’da çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarında öğretim üyesi ve araştırmacı olarak çalışmıştır. Prof. Demir’in muhtelif uluslararası dergi ve konferanslarda kompozit malzemeler, çatlak mekaniği, teorik ve nümerik elastik modellemeler, mikro elektromekanik konularında yayımlanan çok sayıda makalesi mevcuttur. 2006 yılında THY Teknik A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Demir, 2014 yılı Nisan ayında Savunma Sanayii Müsteşarı olarak atanmış, halen Savunma Sanayii Başkanlığı görevini icra etmektedir. 

X
Hakan ÇELİK
Gazeteci, Televizyon ve Radyo Program Yapımcısı ve Yorumcusu Moderatör
Hakan Çelik, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans eğitiminden sonra yine İstanbul Üniversitesinde başladığı yüksek lisans programını “Avrupa Birliğinin Siyasi Yapısı ve Bilim Kurgu Sineması” konulu teziyle tamamlamıştır. Türkiye’nin ilk özel radyocularından olan Çelik, 1997 yılından bu yana Posta gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2005 yılında gazetenin Ankara Temsilciliği görevine atanan, 2017 yılında ise Doğan TV Ankara Temsilciliği görevine getirilen Çelik, CNN Türk’te program yapımcısı olarak kariyerine devam etmektedir.
X
Korgeneral Yavuz TÜRKGENCİ
Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Panelist
Kara Harp Okulu Makine Bölümünü müteakip ABD’de Silah ve Makine Mühendisliği dallarında yüksek lisans ve Kara Harp Akademisi eğitimlerini tamamladı. Batı Avrupa Birliği ve Brüksel-Belçika’da NATO görevlerinde bulundu. 2007 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ederek Napoli Müşterek Kuvvet Komutanlığı Harekât Başkanlığı ve Zırhlı Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2011 yılında Tümgeneral rütbesine terfi ederek Genelkurmay Genel Plan Prensipler Strateji Daire Başkanlığı ve 52’nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2016 yılında Korgeneralliğe terfi ederek atandığı Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanlığı görevine devam etmektedir.
X
Prof. Dr. Gökhan İNALHAN
İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Panelist
1997 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Uçak Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora derecelerini Uçak ve Uzay Mühendisliği konularında Stanford Üniversitesinden 1998 ve 2004 senelerinde aldı. 2003 senesinde aynı Üniversiteden Mühendislik Ekonomik Sistemleri ve Yöneylem Araştırması üzerine Doktora Yandal (Ph. D. Minor) derecesi almıştır. 2004-2006 seneleri arasında Massachusetts Institute of Technology’de doktora sonrası araştırmacı olarak görev alarak Draper Laboratuvarları ile beraber yürütülen NASA projesinde İletişim ve Navigasyon Grup Liderliğini üstlenmiştir. 2006 yılından bu yana İstanbul Teknik Üniversitesi Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Uçak Mühendisliği Bölümünde görev almaktadır. İnalhan’ın, ‘‘Uçuş kontrol ve aviyonik sistemleri, insansız hava araçları ve uzay sistem tasarımı’’ konularında 100’ün üzerinde uluslararası kitap, makale, kitap bölümü ve bildirisi bulunmaktadır. Bugüne kadar İTÜ bünyesinde çeşitli üst düzey idari görevlerde bulunan Prof. Dr. Gökhan İnalhan, hâlihazırda Savunma Sanayiine yönelik AR-GE ve Teknoloji konularında İTÜ Rektör Danışmanlığı yapmaktadır.
X
Dr. Davut YILMAZ
STM Genel Müdürü Açılış Konuşması
1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümünde lisans, 2004 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aralık 2014’te THY Teknik’te AR-GE Daire Başkanı iken STM A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanan Yılmaz hâlihazırda bu görevi yürütmektedir. Dr. Yılmaz; Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti, Otonom İnsansız Sistemler, Deniz Sistemleri, Siber Güvenlik ve Büyük Veri ile Siber İstihbarat/Füzyon Merkezi, mikro/nano uydu alanlarına odaklanmak suretiyle gerek STM’de gerekse ulusal ölçekte ileri teknoloji alanlarında yeni yetenekler kazandırılmasını sağladı; mevcut imkân ve kabiliyetlerin artırılmasına yönelik yatırım ve çalışmalarda bulundu.
X

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Ekinlik Dökümanı

Etkinlik Yeri

JW Marriott Hotel Ankara
Kızılırmak Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, No: 1 Söğütözü
Ankara, 06520 Turkey

Etkinliği paylaşın:

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.