Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri Paneli

Etkinlik Tarihi: 23.11.2017

Hakkında

Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech’in lansmanını yaklaşık 300 kişinin katılımıyla 23 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da “Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri” paneli ile hayata geçirdik.

Panelde açılış konuşmasını STM Genel Müdürü Dr. Davut Yılmaz gerçekleştirirken, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Emekli Büyükelçi Sönmez Köksal, Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı panelist olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise gazeteci Hakan Çelik üstlendi.

20’nci yüzyılın özellikle ikinci yarısında elektronik, bilgi, iletişim ve malzeme teknolojilerindeki gelişmeler, askeri alanda da önemli atılımlara vesile olmuştur. Muharebe alanında her şeyin hızlı bir iletişim sistemi ile birbirine bağlandığı bir ortamdan söz edebiliriz. Dijitalleşme, harekât ortamında gerçek zamanlı bilgiye ulaşımı ve senkronizasyonu hızlandırdı. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişmiş ülkeler yeni savaş taktikleri geliştirerek konvansiyonel, hibrit ve asimetrik öğeleri birleştirdiler. Caydırıcılığın sürekli olması, sadece günün şartlarına adapte olmayı değil, savaşın gelecekte nasıl olacağını öngörmeyi ve buna göre stratejiler belirleyerek proaktif davranmayı gerektirmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen panelimiz ile geleceğin harekât ortamında öncelik arz eden savunma ve teknoloji sistemlerine ilişkin farkındalık yaratmak amaçlanmıştır. 

Etkinlik Programı

09.30 - 10.00

KAYIT

10.00 – 10.15

AÇILIŞ KONUŞMASI

Dr. Davut YILMAZ, STM Genel Müdürü

10.15 – 10.30

PANEL VE PANELİSTLERİN TANITIMI

Hakan ÇELİK, Gazeteci/Yazar

10.30 – 12.00

PANEL 

Panelistler:

  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
  • Sönmez KÖKSAL, (E) Büyükelçi / MİT Eski Müsteşarı
  • Alpaslan ERDOĞAN, (E) Korgeneral
  • Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI, ODTÜ Öğretim Üyesi
12.00 – 12.30

SORU – CEVAP

12.30 – 14.00

ÖĞLE YEMEĞİ

Konuşmacılar

Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayi Başkanı Panelist
Prof. Dr. İsmail DEMİR, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden uçak mühendisi olarak mezun olmuştur. Michigan Üniversitesinde uygulamalı mekanik, Purdue Üniversitesinde ise uçak mühendisliği dallarında yüksek lisans yapmıştır. Washington State Üniversitesinde makine mühendisliği alanında doktora derecesi alan DEMİR, 1992’den 2003 yılına kadar Suudi Arabistan, ABD ve Kanada’da çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarında öğretim üyesi ve araştırmacı olarak çalışmıştır. Prof. DEMİR’in muhtelif uluslararası dergi ve konferanslarda kompozit malzemeler, çatlak mekaniği, teorik ve nümerik elastik modellemeler, mikro elektromekanik konularında yayımlanan çok sayıda makalesi mevcuttur. 2006 yılında THY Teknik A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen DEMİR, 2014 yılı Nisan ayında Savunma Sanayii Müsteşarı olarak atanmış, halen Savunma Sanayii Başkanlığı görevini icra etmektedir. 

X
Hakan ÇELİK
Gazeteci, Televizyon ve Radyo Program Yapımcısı ve Yorumcusu Moderatör
Hakan ÇELİK, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans eğitiminden sonra yine İstanbul Üniversitesinde başladığı yüksek lisans programını “Avrupa Birliğinin Siyasi Yapısı ve Bilim Kurgu Sineması” konulu teziyle tamamlamıştır. Türkiye’nin ilk özel radyocularından olan ÇELİK, 1997 yılından bu yana Posta gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2005 yılında gazetenin Ankara Temsilciliği görevine atanan, 2017 yılında ise Doğan TV Ankara Temsilciliği görevine getirilen ÇELİK, CNN Türk’te program yapımcısı olarak kariyerine devam etmektedir.
X
Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI
ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Panelist
İlk, orta ve lise öğrenimini Uzunköprü’de tamamladıktan sonra 1979 yılında Almanya’ya giderek Alman Konrad Adenauer Vakfının verdiği “Zeki Talebeleri Destekleme Bursu” ile üniversite eğitimini Bonn Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde yaptı ve aynı bölümde doktorasını tamamladı. İngiltere, Belçika, ABD ve Avusturya’da araştırmalarda bulunan Bağcı’nın, beş kitabı ve uluslararası dergilerde sekiz dildeyayımlanmış 100’den fazla bilimsel makalesi vardır. 2004 yılında merkezi İsviçre Basel’de bulunan Avrupa Kültür Vakfının “Avrupa Bilim Ödülü”nü alan Bağcı, 2005 yılında ise 2004-2005 akademik yılı “ODTÜ Yılın Eğitimcisi Ödülü”ne layık görüldü. 2007 yılında Bonn Üniversitesi ile Roma La Sapienza Üniversitesinde, 2008 yılında da Polonya Lublin Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak ders verdi. Hâlihazırda ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümünde öğretim üyeliğine devam ediyor.

X
Dr. Davut YILMAZ
STM Genel Müdürü Açılış Konuşması
1998 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak Mühendisliği Bölümünde lisans, 2004 yılında ise Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Aralık 2014’te THY Teknik’te AR-GE Daire Başkanı iken STM A.Ş.’ye Genel Müdür olarak atanan Yılmaz hâlihazırda bu görevi yürütmektedir. Dr. Yılmaz; Büyük Veri ve Nesnelerin İnterneti, Otonom İnsansız Sistemler, Deniz Sistemleri, Siber Güvenlik ve Büyük Veri ile Siber İstihbarat/Füzyon Merkezi, mikro/nano uydu alanlarına odaklanmak suretiyle gerek STM’de gerekse ulusal ölçekte ileri teknoloji alanlarında yeni yetenekler kazandırılmasını sağladı; mevcut imkân ve kabiliyetlerin artırılmasına yönelik yatırım ve çalışmalarda bulundu.
X
Alpaslan ERDOĞAN
Emekli Korgeneral Panelist
Kara Harp Okulu İşletme Bölümünü müteakip Kara Harp Akademisi, Türk Silahlı Kuvvetler Akademisi ve Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsünde yüksek lisans eğitimlerini tamamladı. Bosna Hersek ve Napoli-İtalya’da NATO görevlerinde bulundu. 2004 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi ederek İç Güvenlik Piyade Tugay Komutanı olarak atandı. Sonraki yıllarda Genelkurmay Başkanlığı Genel Plan ve Prensipler Savunma Planlama ve Kaynak Yönetim Daire Başkan Yardımcılığı ve Daire Başkanlığı ile 52’nci Taktik Zırhlı Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu. 2012 yılında Korgeneralliğe terfi eden ve 3 yıl boyunca Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı olarak görev yapan Erdoğan, 2016 yılında 5’inci Kolordu Komutanlığından Korgeneral Rütbesi ile emekliye ayrıldı.

X
Sönmez KÖKSAL
Eski MİT Müsteşarı Panelist
Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Mesleki kariyerine Dışişleri Bakanlığı Birleşmiş Milletler Dairesinde aday memur olarak başlayan Köksal, sırasıyla; İkili Ekonomik İlişkiler Dairesinde İkinci Kâtiplik, BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Türkiye Daimi Temsilciliğinde Başkâtiplik, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Dairesinde Şube Müdürlüğü, Burgaz’da Başkonsolosluk, Paris Büyükelçiliği Müsteşarlığı, Araştırma ve Orta Doğu Dairelerinde Başkanlık, Uluslararası Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcılığı, Bağdat Büyükelçiliği ve Türkiye’nin Avrupa Konseyi Nezdindeki Daimi Temsilciliği görevlerini yürüttü. Köksal, 1992’nin Kasım ayında atandığı MİT Müsteşarlığı görevini 1998 Şubat ayına kadar sürdürdü; akabinde Paris Büyükelçisi olarak görevlendirildi.
X

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Ekinlik Dökümanı

Etkinlik Yeri

JW Marriott Hotel Ankara
Kızılırmak Mahallesi, Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi, No: 1 Söğütözü
Ankara, 06520 Turkey
Etkinliği paylaşın:

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.