Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ Paneli

Etkinlik Tarihi: 25.12.2018

Hakkında

Terörizm olgusunun gün geçtikçe karmaşıklaştığı dünyamızda, bu olgu ile mücadele bir o kadar tehlikeli ve zor bir hal almıştır. Bu nedenle devletler geleneksel savaş stratejileri, taktikleri ve silahlarını bu karmaşık olguyu ele alacak şekilde değiştirmekte ve uyarlamaktadır. Bilimsel ve teknolojik atılımlar, çatışmalarda kullanılan taktiklerde ve silahlarda önemli değişikliklere neden olmuştur. 

Yapay Zekâ, terör ile mücadelede ön plana çıkan teknolojilerin başında gelmektedir. Bugün artan ilgi ve giderek genişleyen uygulama alanları nedeni ile Yapay Zekâ, yalnızca bilim insanlarının konuştuğu bir konu olmaktan çıkmış ve tüm insanlığı ilgilendiren bir tartışma konusuna dönüşmüştür. 

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin doğrudan bir sonucu olarak, Yapay Zekâ alanında özellikle son 20 yılda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucu olarak, askeri, sivil ve ticari uygulamalarda karar destek, planlama ve operasyon süreçlerinde Yapay Zekâ’nın kullanımı artmıştır. Günümüzde Yapay Zekâ kişisel uygulamalar, ekonomi, savunma sistemleri, otomasyon ve üretim araçları gibi çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Türkiye'nin ilk Teknoloji Odaklı Düşünce Merkezi STM ThinkTech, 25 Aralık 2018 tarihinde düzenlediği "Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ" başlıklı üçüncü panelinde savunma ve güvenlik sektörünün önde gelen isimleri ile konunun üst seviye uzmanlarını bir araya getirdi. 

Etkinlik Programı

09.00 - 10.00

KAYIT

10.00 - 10.10

AÇILIŞ KONUŞMASI

Murat İKİNCİ, STM Genel Müdürü

10.10 - 12.30

PANEL 

Panelistler:

  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
  • Hv.Tümg. Reha Ufuk ER, Genelkurmay Gn.P.P. Başkanı
  • Dr. Ali Taha KOÇ, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı
  • Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı
  • Prof. Dr. Ersel AYDINLI, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi

Moderatör:

Hakan ÇELİK, Gazeteci, Televizyon ve Radyo Program Yapımcısı ve Yorumcusu

12.30 - 13.00

SORU – CEVAP

13.00 - 14.00

RESEPSİYON

Konuşmacılar

Murat İKİNCİ
STM Genel Müdürü Açılış Konuşması
Murat İkinci, lisans derecesini 1996 yılında Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans derecesini 1998 yılında aynı üniversiteden aynı bölümden almıştır. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden Executive MBA derecesine sahiptir. 1996-1998 yılları arasında Bilkent Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmıştır. 1997 yılında Yazılım Mühendisi olarak başladığı Havelsan’daki görevini 1998 yıl sonuna kadar sürdürmüştür. 2000 yılında STM’de Bilgisayar Mühendisi olarak başladığı görevine sırasıyla Yazılım Bölümü’nden sorumlu Müdür ve Savunma Projelerinden sorumlu Direktör olarak devam etmiştir. Bu süre içinde NATO da dahil olmak üzere birçok üst düzey savunma projesinin tamamlanmasında kritik görevlerde bulunmuştur. 2013 yılından itibaren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’de Denizcilik Programları, Savunma Tedarik, Danışmanlık Hizmetleri ve Uçuşa Elverişlilik Sertifikasyon Hizmetleri’nden oluşan Mühendislik ve Danışmanlık’tan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini devam ettirmiş olup, 17 Ağustos 2018 itibariyle Genel Müdürlük görevine getirilmiştir. Halen Savunma Sanayi İmalatçılar Derneği (SASAD) Savunma ve Güvenlik Kurulu Üyeliğini ve TR TEST şirketi ile Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir.

X
Prof. Dr. İsmail DEMİR
Savunma Sanayi Başkanı Panelist
Prof. Dr. İsmail Demir, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinden uçak mühendisi olarak mezun olmuştur. Michigan Üniversitesinde uygulamalı mekanik, Purdue Üniversitesinde ise uçak mühendisliği dallarında yüksek lisans yapmıştır. Washington State Üniversitesinde makine mühendisliği alanında doktora derecesi alan Demir, 1992’den 2003 yılına kadar Suudi Arabistan, ABD ve Kanada’da çeşitli üniversite ve araştırma kurumlarında öğretim üyesi ve araştırmacı olarak çalışmıştır. Prof. Demir’in muhtelif uluslararası dergi ve konferanslarda kompozit malzemeler, çatlak mekaniği, teorik ve nümerik elastik modellemeler, mikro elektromekanik konularında yayımlanan çok sayıda makalesi mevcuttur. 2006 yılında THY Teknik A.Ş. Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Demir, 2014 yılı Nisan ayında Savunma Sanayii Müsteşarı olarak atanmış, halen Savunma Sanayii Başkanlığı görevini icra etmektedir. 

X
Hakan ÇELİK
Gazeteci, Televizyon ve Radyo Program Yapımcısı ve Yorumcusu Moderatör
Hakan Çelik, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi lisans eğitiminden sonra yine İstanbul Üniversitesinde başladığı yüksek lisans programını “Avrupa Birliğinin Siyasi Yapısı ve Bilim Kurgu Sineması” konulu teziyle tamamlamıştır. Türkiye’nin ilk özel radyocularından olan Çelik, 1997 yılından bu yana Posta gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2005 yılında gazetenin Ankara Temsilciliği görevine atanan, 2017 yılında ise Doğan TV Ankara Temsilciliği görevine getirilen Çelik, CNN Türk’te program yapımcısı olarak kariyerine devam etmektedir.
X
Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR
TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Panelist
Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, 1993’de İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesini almıştır. 1998’de Syracuse Üniversitesi'nde  yüksek lisansını yapmış ve 2003 yılında Syracuse Üniversitesi’nde doktorasını tamamlamıştır. 2004 yılında Harran Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nde Kurucu Bölüm Başkanı olarak görev alan Hacı Ali MANTAR, 2006 yılında Gebze Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümüne transferinden sonra 2010 yılında doçent ve 2015 yılında profesörlük unvanlarını almıştır. 2006-2014 yılları arasında Deniz Harp Okulu, Işık Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi’nde yarı zamanlı ders veren Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, Haberleşme ve Ağ Protokolleri, Kablolu ve Kablosuz Haberleşme Teknolojileri, Bilgisayar Ağları, Ağ Mimarileri, Bilgi Sistemleri, Yazılım Tanımlı Ağlar (SDN), Dağıtık Sistemler, Ağ Güvenliği ve Adli Bilişim konularında araştırma yapmıştır. 30’dan fazla yüksek lisans ve doktora öğrencisine danışmanlık yapan Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, birçok ulusal ve uluslararası akademik ve endüstriyel araştırma projesi yürütmüştür. TÜBİTAK ULAKBİM Yönetim Kurulu Üyeliği (2006) ve Avrupa Birliği Siber Güvenlik Komite Üyeliği (2010) atanan ve üyeliği devam eden Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, 2013 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Asoşiye üyesi olarak seçilmiştir. TÜBİTAK ARDEB ve TEYDEB’de değişik komitelerde görev yapmıştır. Ocak 2015’te TÜBİTAK BİLGEM Test ve Değerlendirme Başkan Yardımcılığı, Haziran 2015’te TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı ve Mayıs 2018’de HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerine atanmıştır. Halen TÜBİTAK BİLGEM Başkanlığı, BİLGEM Yönetim Kurulu Başkanlığı ve HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir. 
X
Prof. Dr. Ersel AYDINLI
Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Panelist
Prof. Dr. Ersel AYDINLI, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde Profesör ve Türkiye Fulbright Komisyonu’nun genel direktörüdür. Prof. Aydınlı, yüksek lisansını George Washington Üniversitesi’nde, doktorasını McGill Üniversitesi’nde (Kanada) ve post-doktorasını Harvard Üniversitesi Kennedy Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde tamamlamıştır. McGill Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve George Washington Üniversitesi’nde dersler vermiştir. Çalışma alanları arasında Uluslararası İlişkiler Teorisi, Küreselleşme ve Güvenlik, Terörizm ve Türkiye’nin İç ve Dış Politikaları bulunmaktadır. Makaleleri, Foreign Affairs, Journal of Peace Research, Governance, Security Dialogue, Middle East Journal, International Studies Review ve Review of International Studies gibi dergilerde yayımlanmıştır. Prof. AYDINLI, Emerging Transnational (In)security Governance: A Statist Transnationalist Approach’un (Routledge, 2010) yazarı olmakla birlikte James N. Rosenau ile birlikte Paradigms in Transition: Globalization, Security, and the Nation State’in de (SUNY Press, 2005) eş yazarıdır. Son kitabı Violent Non-State Actors, Routledge Yayınevi tarafından 2016 yılında yayınlanmıştır. Prof. Dr. Ersel AYDINLI akademik dünyaya katılmadan önce İstanbul’da Terörle Mücadele görevinde çalışmıştır.
X
Dr. Ali Taha KOÇ
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Panelist
Dr. Ali Taha KOÇ, Lisans eğitimini 2001 yılında, tam burslu olarak girdiği Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünde tamamladıktan sonra, yüksek lisans ve doktorasını yine burslu olarak ABD’deki Teksas Üniversitesi Dallas, Elektrik Mühendisliği bölümünde  tamamlamıştır. 2006 yılında dünyanın en büyük bilgisayar işlemcileri firması olan Intel’de araştırma geliştirme (Ar-Ge) mühendisi olarak işe başlayan KOÇ, Intel’de bulunduğu süre içerisinde 73 patent geliştirmiş, 23 makalesi bilimsel dergilerde yayımlanmış, uluslararası birçok proje geliştirmiş ve yönetmiştir. 2013 yılında Intel’de en çok patent üreten 10 mühendisten biri olarak ödül almıştır. 2014 yılında Türkiye’ye dönüş yapmasından sonra Başbakanlık Baş Müşaviri olarak göreve başlamış ve aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atanmıştır. Eş zamanlı olarak vekaleten yürüttüğü Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Politikaları Başkanlığı’nda Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin (DBKM) kurulum sürecini yönetmiş ve bu kapsamda tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden Cumhurbaşkanlığı’na bilgi akışını sağlamıştır. 12 Eylül 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle birlikte, Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığına atanmıştır. Cumhurbaşkanlığı’ndaki görevlerinin yanı sıra, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olan KOÇ, Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde  yüksek lisans ve doktora dersleri de vermektedir. 
X
Hava Tümgeneral Reha Ufuk ER
Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı Panelist
Hava Tümgeneral Reha Ufuk ER, 1979 tarihinde Fenerbahçe Lisesinden mezun olmuş ve 1984 tarihinde Harp Okulunu bitirerek Teğmen nasbedilmiştir. Hava Teknik Okullar Komutanlığında İkmal Subayı eğitimi aldıktan sonra 1985 yılında 3’üncü HİBM K.lığı’na atanmıştır. 3’üncü HİBM K.lığı İkmal Grup K.lığı Program Tamir ve İkmal Subayı görevinden sonra 1990 yılında 4’üncü Ana Jet Üs K.lığı’na atanmıştır. 4’üncü Ana Jet Üs K.lığı İkmal K.lığı İkmal ve İdari Yönetim Amiri olarak görev yaptıktan sonra 1994 yılında Hava Harp Akademisini kazanmıştır. 1996 yılında Hava Harp Akademisinden mezun olmuş, 1996 yılında Hv.Eğt.K.lığı Eğitim subaylığına atanmış ve 1998 tarihine kadar bu görevde kalmıştır. Takiben 1998-2001 yılları arasında AFSOUTH Karargâhı Loj.Bşk.lığı (Napoli/İTALYA) Lojistik Harekat Subayı ve Plan Prensipler Bşk.lığı (Napoli/İTALYA) Nükleer Prj. Subaylığı; 2001-2003 yılları arasında, Gnkur. Plan ve Prensipler Bşk.lığı, Strj.D.Bşk.lığı, Uluslararası Proje Subayı; 2003-2005 yılları arasında, Hv.Loj.K.lığı Harekat Şube Müdürü; 2005-2007 yılları arasında JFC Napoli/İTALYA Konsept ve Prensipler Daire Başkanı; 2007-2009 yılları arasında 8’inci Ana Jet Üs K.lığı, Malzeme Komutanı; 2009-2011 yılları arasında, Gnkur. Plan ve Prensipler Bşk.lığı, Kuvvet Geliştirme ve Plan Şube Müdürü; 2011-2012 yılları arasında önce BİLKARDEM Başkanı daha sonra isim ve yapı değişikliği nedeniyle Proje Yönetim Daire Başkanı; 2012-2016 yılları arasında Hv.Loj.K.lığı Sis.Ynt.Başkanı; 2016-2017 yılları arasında Hv.K.leri Plan ve Prensipler Başkanı; 2017-2018 yılları arasında Genkur.Gn.P.P.Bşk.lığı Kuvvet Geliştirme ve Kaynak Yönetim D.Bşk. görevlerinde bulunmuştur. 30 Ağustos 2018 General/Amiral Atamaları ile Genelkurmay Genel Plan ve Prensipler Başkanı olarak atanmıştır.

X

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Ekinlik Dökümanı

Etkinlik Yeri


Sheraton Ankara Hotel & Convention Center

Adres: Kavaklıdere Mahallesi, Noktalı Sokak
06700 Çankaya Ankara
Telefon: +90 312 4576000


Etkinliği paylaşın:

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.