İş Dünyası Harp Oyunu (Business Wargaming)

İş Dünyası Harp Oyunu (Business Wargaming)

Yayınlanma Tarihi: 17.04.2019
Görüntüleme: 782
Yazar: Dr. Mehmet Hilmi ÖZDEMİR, STM

Harp oyununun ortaya çıkması ve uygulanması savaş tarihi kadar eskiye dayanır. Harp oyunu 5.000 yıl boyunca farklı ülkelerde ve kültürlerde gelişen strateji oyunlarından [“Go” oyunu (Çin); “Chaturanga” oyunu (Hindistan); “Satranç” (Güney Avrupa); “Askeri Satranç” (Almanya) vb.] türemiştir. Yaklaşık 2000 yıl önce Kartaca ile Roma arasındaki Cannae Muharebesinde kullanılan savaş taktikleri harp oyunu konseptinin somut uygulamalarından biri olarak gösterilebilir.

Askeri anlamda harp oyunu, düşman tarafın yapacağı hamlelerin neler olabileceğini öngörmek ve buna göre kendi hamlelerimize karar vermek amacıyla yürütülen bir rol oynama sürecinden başka bir şey değildir. 19’uncu yüzyıl sonlarında özellikle Alman Kara Kuvvetleri ile ABD Deniz Harp Akademisi tarafından eğitim maksadıyla askeri harp oyunları oynanmaya başlamıştır. 

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.