Sağlık Hizmetlerinde Yanlış Teşhis ve Tedavi Oranlarının Düşürülmesi İçin Klinik Karar Destek Sistemlerinin (KKDS) Kullanımı

Sağlık Hizmetlerinde Yanlış Teşhis ve Tedavi Oranlarının Düşürülmesi İçin Klinik Karar Destek Sistemlerinin (KKDS) Kullanımı

Yayınlanma Tarihi: 01.11.2017
Görüntüleme: 2610
Yazar: Hakan Faruk SAFİ, STM

Günümüzün modern toplumlarında bile büyük bir sorun olan yanlış teşhis ve tedavinin hastalar, hasta yakınları ve hekimler açısından maddi ve manevi çok ciddi sonuçları olabilmektedir. Bilimsel çalışmalar göstermektedir ki, hastanelere başvuran hastaların %4-%18’i aslında engellenebilir tıbbi hataların kurbanları olmaktadırlar. Yapılan bir araştırmaya göre, ABD’de tıbbi hataların devlet bütçesine maliyeti 17-29 milyar dolar civarındadır (Institute of Medicine 2000).

Günümüzde ABD’de her dört ölümden birinin sebebinin kanser olduğu bilinmektedir. Ulusal Kanser Enstitüsü (NCI)’nün araştırmasına göre, ABD’de 2016 yılında yaklaşık 1,6 milyon hastaya kanser teşhisi konulacağı ve bunların yaklaşık 590 bininin hayatını kaybedeceği tahmin edilmektedir. Son 20 yılda kanser araştırmalarında ümit verici gelişmeler yaşanmaktadır. Bununla birlikte tıbbi literatür öylesine hızlı genişlemektedir ki, bilginin fazlalığı hekimler için başlı başına bir sorun haline dönüşmüştür. Örneğin, onkoloji literatüründeki yenilikleri takip etmeye çalışan bir hekimin her gün 29 (!) saatini okumaya ayırması gerekmektedir. Hemen her 3 yılda bir ikiye katlanan tıbbi bilginin hacmini düşünecek olursak, bu koşullarda hekimlerin güncel literatürü takip edebilmesi mümkün görünmemektedir.  

Yapay zekâ ile programlanmış ve büyük veriyi kullanan klinik karar destek sistemlerinin etkin bir şekilde kullanılması sayesinde çok önemli kazanımlar elde edilebilir, ancak bu sistemlerin başarılı olabilmesi için düşünülmesi gereken teknik olmayan hususlar da bulunmaktadır. Öncelikle hekimler, hastalar, hasta haklarını savunan gruplar ve politikacılar bu değişime inanmalıdır. Bilişim teknolojileri böylesine köklü bir değişimi tek başına yönlendiremez ve yürütemez. Tüm paydaşlar sağlık hizmetlerinin dönüşümü ile ilgili istekli olmalı ve bu süreci desteklemelidir.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.