Yönlendirilmiş Enerji Silahları: Teknolojiler, Uygulamalar ve Beklentiler

Yönlendirilmiş Enerji Silahları: Teknolojiler, Uygulamalar ve Beklentiler

Yayınlanma Tarihi: 25.09.2019
Görüntüleme: 1032
Yazar: STM ThinkTech

21’inci yüzyıl teknolojileri her alanda olduğu gibi savunma ve yurt güvenliği alanında da köklü dönüşümlere yol açmaktadır. Teknolojik ilerlemeler sayesinde benzerlerine ancak bilim kurgu eserlerinde rastlanabilecek silahlar gerçek olmaya başlamıştır. Işık hızında hareket eden, görünmez ancak son derece etkili sonuçlar doğuran bu yeni nesil silah teknolojisine “Yönlendirilmiş Enerji Silahları -YES (Directed Energy Weapons)” denmektedir.

Ortak özelliği elektromanyetik spektrumu kullanmak olan bu yeni silah teknolojisi, henüz tam işlerlik kazanmış değildir ve bazı sorunların aşılması gerekmektedir. Ancak bu silahların operasyonel potansiyeli ülkeleri, savunma konseptlerini gözden geçirmeye zorlayacak niteliktedir. Bu nedenle YES sistemleri ve bunların gelişimindeki dinamikleri anlamak büyük önem kazanmıştır. Bu yazıda YES sistemlerinin geliştirilmesi konusunda yapılan çalışmalara göz atılacak, bu teknolojinin gelişmesinin önündeki sorunlara değinilecek ve gelecek öngörüleri aktarılacaktır.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.