Savunma Sanayiinde Kısıtlamalar ve Ambargolar Çerçevesinde Yerlileşme ve Millileşme

Savunma Sanayiinde Kısıtlamalar ve Ambargolar Çerçevesinde Yerlileşme ve Millileşme

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2021
Görüntüleme: 203
Yazar: STM ThinkTech

Kıbrıs Barış Harekâtı ile başlayan süreçte, ilk kez karşılaştığımız kapsamlı Amerikan ambargosu ülkemiz açısından önemli bir tehdit olarak değerlendirilmesine rağmen bu durum fırsata çevrilmiş, ülkemizin mevcut savunma sanayii altyapısı bu ivmelenme ile bugünkü durumuna erişmiştir. 1990’lı yıllarda devam eden yoğun terörle mücadele faaliyetleri sürecinde de çeşitli ülkeler tarafından açık ve örtülü olmak üzere ambargo uygulamaları yaşanmıştır.

Türkiye’nin özellikle savunma sanayii kapsamındaki hamlelerinin devam edeceği düşünüldüğünde benzer gelişmelerin gelecekte de yaşanabileceği öngörülmektedir. Bu nedenle Türkiye son yıllarda savunma sanayiini güçlendirmek ve kritik teknoloji, altyapı ve bileşenlerde yerli ve milli çözümler üreterek dışa bağımlılığını azaltma yönünde ciddi adımlar atmış ve atmaya devam edecektir.

Bu kapsamda ambargo ve kısıtlamalara karşı yerlileşme ve millileşmeyi arttırmak son derece önemli bir adım olarak değerlendirilmektedir. Yalnızca savunma sanayii alanında değil, topyekün bir milli ve yerli kalkınma için seferber olmak gerekmektedir. Zira günümüz ve geleceğin ihtiyaçlarını karşılarken yalnızca askeri teknolojiler yeterli olmayacaktır. Geçmişte askeri ihtiyaçlara yönelik özel çözümler, teknolojik gelişmelerin ilham kaynağı iken; bugün bilişim, yapay zekâ, akıllı teknolojiler, malzeme bilimi gibi hayatın her alanına hitap eden teknolojiler sürükleyici rol oynamaktadır.

Bu kapsamda konunun önde gelen uzmanları ile bir araya geldiğimiz 25 Mart 2021 tarihli ve “Savunma Sanayiinde Kısıtlamalar ve Ambargolar Çerçevesinde Yerlileşme ve Millileşme” başlıklı odak toplantımızda öne çıkan kritik noktaları sizler için derledik.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.