Savunma Teknolojilerinde 2024 Trendleri
20.03.2024 STM ThinkTech

Savunma Teknolojilerinde 2024 Trendleri

STM Savunma Teknolojilerinde 2024 Gorsel

Ülkeler, olası bir çatışma durumunda potansiyel olarak kendilerine avantaj sağlayabilecek teknolojik çözümlere giderek daha fazla odaklanmaktadır. 2024 yılında savunma alanı teknolojik gelişmelerin ve etik zorlukların ilgi çekici bir birleşimine tanık olmaktadır. Bu dönüşüm savunma yeteneklerini yeniden şekillendirmekle kalmamakta, aynı zamanda savunma ve güvenliğin geleceği hakkında kritik soruları da gündeme getirmektedir. Örneğin, ABD Savunma Bakanlığı 2023 mali yılı bütçesinde araştırma ve geliştirme için 130,1 milyar dolarlık rekor bir bütçe ayırdığını duyurmuştur. 

Yaşanan gelişmeler, ülkeler açısından, tüm savunma alanlarında operasyonel avantaj sağlamak için yeni teknolojileri benimsemeyi hiç olmadığı kadar zorunlu hâle getirmiştir. Savunma ekosistemi ileri teknolojinin rehberliğinde yeniden şekillenirken, otomasyon ve siber programları birleştiren hibrid tekniklerin yükselişi, konvansiyonel savaşın zemin kaybetmesine neden olmaktadır. Bu çerçevede siber savaş, yapay zekâ ve robotik yeni savaş alanları olarak öne çıkmaktadır.

Analizimizde tüm bu gelişmelerden yola çıkarak, 2024 yılında savunma sanayiine yön vermesi beklenen teknoloji trendlerini ve bu trendler çerçevesinde yaşanması beklenen gelişmelerin neler olabileceğini inceledik...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.