Nükleer Siber Güvenlik

Nükleer Siber Güvenlik

Yayınlanma Tarihi: 22.05.2018
Görüntüleme: 1019
Yazar: Seyide DOĞRU, STM

Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında öne çıkan maddelerden biri nükleer santrallere sahip olmaktır. Böylelikle enerji çeşitliliğini artırarak ve dışa bağımlılığı azaltarak artan enerji talebini karşılamak amaçlanmaktadır. Türkiye'nin enerji kaynağı olarak doğalgazda dışa bağımlılığı yüzde 90’ı aşmaktadır. O yüzden Türkiye bugün nükleer güç santrali kurma projelerine hız vermiş bulunuyor.

Nükleer santraller konusunda, siber güvenlik hususu en kritik güvenlik tehditlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Nükleer güvenlik, nükleer malzeme veya tesislere yönelik kötü niyetli eylemlerin tespiti ve önlenmesi için alınması gereken önlemleri içermektedir. Siber saldırı teşebbüsleri, yalnızca bilgisayar virüsleriyle bilgisayar sistemlerine ve verilere yönelik saldırılardan ibaret değildir. NATO’nun Talinn El Kitabı’nda siber saldırı, şahısların yaralanmasına veya ölümüne ya da nesnelerin zarar görmesine veya yok olmasına neden olan siber operasyon olarak tanımlanmaktadır. Bunlar, bilginin gizliliği, bütünlüğü ve ulaşılabilirliğine zarar vermeyi hedefleyen saldırılardır. Özellikle nükleer santrallerde çok sayıda tehlikeye yol açabilen ve karmaşıklığı gün geçtikçe artan bu tür saldırıların engellenmesi ve kontrolsüz biçimde yayılmasının önlenmesi oldukça zordur.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.