Sinyal İstihbaratı

Sinyal İstihbaratı

Yayınlanma Tarihi: 20.06.2018
Görüntüleme: 2301
Yazar: Mert GÖKDUMAN, STM

Sinyal İstihbaratı, potansiyel düşman unsurlarının kullanmakta olduğu haberleşme cihazlarının ve elektronik aygıtların ürettiği sinyallerin (dalgaların) ya da bu cihazların ilettiği verinin belirli teknik yöntemlerle elde edilmesi ve analiz edilerek faydalı bilgiye dönüştürülmesini içeren çalışmalar bütünüdür.

Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında önem kazanan sinyal istihbarat faaliyetlerinde temel olarak, karşı tarafın sahip olduğu elektronik ve teknik mimarinin özellikleri, kullandığı cihazların görev ve amaçları, bunların kapasite ve yetenekleri ile karşı tarafın kendi içinde gerçekleştirdiği iletişim içerikleriyle ilgili bilgilerin toplanması ve analiz edilmesi amaçlanır.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.