Mars Yarışı ve Uzayda Kolonileşme

Mars Yarışı ve Uzayda Kolonileşme

Yayınlanma Tarihi: 12.06.2019
Görüntüleme: 551
Yazar: STM ThinkTech

Ay’a insanlı seyahatin 50’nci yıldönümü yaklaşırken, insanlı uzay misyonlarının odağında artık Mars gezegeni yer almaktadır. Günümüzde sadece Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Rusya değil birçok ülkenin uzay ajansları, hatta özel şirketler, “kızıl gezegen” olarak da anılan Mars’a insanlı ve insansız araç göndermek, dahası burada bir koloni oluşturmak üzere planlarını hayata geçirmeye hazırlanmaktadır.

Sözkonusu planlar farklı hedefler üzerine kurulmuştur ve hedeflerin büyük kısmı bilim dünyası tarafından hararetle tartışılmaktadır. Tartışmalar, böylesi bir yolculuk ve kolonileşmenin fizibilitesi hakkında olduğu kadar etik çerçevede de sürmektedir. Bu analizde, uzay ajansları ve şirketlerin Mars planlarına göz atılacak ve bilim dünyasında yürütülen tartışmalar aktarılacaktır... 

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.