OODA Döngüsü ve Taktik Data Linkler

OODA Döngüsü ve Taktik Data Linkler

Yayınlanma Tarihi: 09.07.2019
Görüntüleme: 612
Yazar: Murat BULUCU, STM

Karmaşık durumlarda nasıl karar alıyoruz? Aldığımız kararlar o durumu gerçekten çözmeye yarıyor mu? Askeri liderler ve stratejistler uzun zamandır karar verme süreçlerini geliştirme ve öğretme konusunda çaba harcamaktadır. Bu çabalar sonucunda geliştirilen askeri mantık modelleri askeri ortamlarda olduğu kadar iş hayatında ve insanların günlük hayatında da geniş uygulama alanları buluyor.

Bu yazıda, askeri mantık modelleri uygulamalarından biri olan OODA (Observe – Orient – Decide – Act /Gözlemle – Uyumlandır - Karar ver - Eyleme Geç) döngüsünden ve uzun yıllardır harekat sahasında kullanılan ve gelişen teknolojiyle beraber güncellenmeye devam eden Taktik Data Linklerin (TDL), OODA döngüsüne olan katkısından bahsedilmektedir...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.