İnsansız Hava Araçlarında Elektronik Harp Uygulamaları
09.04.2021 STM ThinkTech

İnsansız Hava Araçlarında Elektronik Harp Uygulamaları

Stm Insansiz Hava Araclarinda Elektronik Harp Gorsel Web

Günümüzde yeni nesil bir savaş veya çatışma stratejisinin varlığı kabul edilmektedir. Dördüncü nesil savaş olarak adlandırılan bu yeni anlayış, savaş veya çatışmalarda gelişen bilişim teknolojilerinin önemini artırmıştır. Bu bağlamda Elektronik Harp sistemleri savaş veya çatışmalardaki destek, savunma ve saldırı yeteneklerini büyük ölçüde değiştirmektedir.

Bu teknolojileri kullanan araçlardan biri olan İnsansız Hava Araçları (İHA) askeri uygulamalardan, sivil hayattaki uygulamalara kadar çok geniş bir görev spekturumu içerisinde çok farklı şekillerde kullanılmakta ve İHA’ların kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. İHA’lar en basit tabirle içinde insan olmayan, uzaktan kumanda ile yönlendirilebilen veya otonom olarak kendisini yönlendiren ya da her ikisi bir arada işleyebilen, faydalı yükleri ana gövdesine yüklenip çıkarılabilen ve görev sonunda geri dönerek iniş yapabilen araçlardır. İHA’lar yeni nesil savaşlar açısından şimdiden vazgeçilmez olarak kabul edilmektedir.

Bu analizde elektronik harp sistemlerinin tarihteki gelişimi ve kullanıldığı alanlar incelenmiş, İHA’ların elektronik harpteki kullanımı değerlendirilerek ülkelerin bu teknolojilere yönelik attığı adımlar detaylandırılmıştır. Analiz kapsamında elektronik harp sistemleri alanında, Türkiye ile İHA ve elektronik harp teknolojisine sahip bazı ülkeler tarafından gelecekte ortaya çıkarılacak yeni uygulamalara ilişkin bir değerlendirme sunulması hedeflenmektedir...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.