YENİ UZAY ÇAĞI: 21’İNCİ YÜZYILDA KOZMİK REKABET I - Uzay Teknolojilerinin Geleceği

YENİ UZAY ÇAĞI: 21’İNCİ YÜZYILDA KOZMİK REKABET I - Uzay Teknolojilerinin Geleceği

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020
Görüntüleme: 1131
Yazar: STM ThinkTech

Ay’a ayak basmasının üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçtikten sonra insanlık bir kavşak noktasına gelmiştir. 21’inci yüzyıl teknolojilerinin verdiği ivmeyle yoğunlaşan uzay çalışmaları 2020’den itibaren meyvelerini vermeye başlayacaktır. Şayet son anda patlak veren koronavirüs salgını engel olmazsa, bu yıl yeni fırlatma araçları denenecek, Ay ve Mars’a yeni robotik araçlar gönderilecek, uydu internet pazarı yükselişe geçecek ve yörünge ötesine yerinden insanlı uçuşlar gerçekleştirmek için adımlar atılacaktır. 

ABD Uzay Ajansı NASA, bugüne kadar inşa edilen en güçlü roket olduğunu iddia ettiği Space Launch System (SLS) ve Ay’a astronot taşıyacak olan Orion kapsülüyle ilk fırlatma denemesini 2020 yılı içinde gerçekleştirecektir. Elon Musk’ın ünlü SpaceX şirketi ise, NASA ile birlikte gerçekleştirdiği program çerçevesinde, ABD’li astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan uzay aracı Crew Dragon’u Falcon-9 roketiyle, Kennedy Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatmış ve araç Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir şekilde kenetlenmeyi başarmıştır.

“Yeni Uzay Çağı: 21’inci Yüzyılda Kozmik Rekabet” konulu ve dört bölümden oluşacak araştırma raporumuzun amacı, Türkiye’nin Ulusal Uzay Ajansı kurup, savunma sanayii dahil farklı alan, sektör ve amaçlara yönelik uydu çalışmaları yürüttüğü bir dönemde, yeni teknolojilerin uzay çalışmalarına etkisini ve gelecekte uzay ekonomisi ile savunma sektöründe yaratabileceği olası dönüşümleri ortaya koyabilmektir. Bu kapsamda araştırma raporumuzun “Uzay Teknolojilerinin Geleceği” başlıklı ilk bölümünde uzay ekonomisini oluşturan bileşenlerdeki mevcut durum analiz edilecektir. Sonraki bölümlerde ise gelişen teknolojilerin, mevcut alanlara etkileri ile yeni uzay çağında açtığı yeni alanlara göz atılacaktır...
 

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.