Ar-Ge Merkezlerinde Yönet ve İşlet Sözleşme Modeli

Ar-Ge Merkezlerinde Yönet ve İşlet Sözleşme Modeli

Yayınlanma Tarihi: 12.01.2018
Görüntüleme: 986
Yazar: Dr. Mehmet Hilmi ÖZDEMİR, STM

Yönet ve İşlet Sözleşme Modeli (YİSM), İngilizcesi ile “Management and Operating (M&O) Contract” Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Enerji Bakanlığına özgü iş modellerinden biridir. Söz konusu kavram ilk olarak ABD Enerji Bakanının 1983 tarihli bir memorandumunda kullanılmış olmakla birlikte ilk uygulamaları İkinci Dünya Savaşı yıllarına rastlar.

İkinci Dünya Savaşı esnasında ilk atom bombasının tasarım, geliştirme ve üretimini kapsayan Manhattan Projesi, ABD kamu kurumlarının özel sektör firmaları, eğitim ve araştırma kurumları ve diğer sivil toplum kuruluşları ile birlikte çalışması neticesinde başarıyla sonuçlanmıştı. Bu projede, kamu kurumunun proje yöneticisi rolünü üstlendiği, eğitim ve araştırma kurumlarının bilim insanlarını sağladığı, özel sektör firmalarının ise mühendislik ve üretim hizmetlerini üstlendiği bir kamu özel sektör işbirliği modeli uygulanmıştı.  

Bu başarılı modelin ardından, 1946 yılında çıkarılan Atom Enerji Kanunu ile YİSM’in temel prensipleri belirlenmiştir. Buna göre, Atom Enerji Komisyonunun  misyonunu gerçekleştirirken özel sektör firmaları ile eğitim ve araştırma kurumlarının yeteneklerini kullanacaktı. Aynı şekilde kamu mülkiyetinde bulunan tesislerin işletilmesinde özel sektör firmaları ile eğitim ve araştırma kurumlarının teknik ve yönetsel yetenekleri kullanılacaktı. İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.