A New Paradigm: Military Metaverse and Its Future
17.05.2022 STM ThinkTech

A New Paradigm: Military Metaverse and Its Future

STM Askeri Metaverse Ve Gelecegi Gorsel Web

The military metaverse creates an integrated synthetic environment in which military training, exercises, analysis of the geographical conditions of the battlefields, and millions of vehicles and devices such as aircraft, ships, tanks, and helicopters come together through simulation networks with command centers and bases.

Within this scope, in our analysis, the technological development of the military metaverse from its origins dating back to the 1980s until today, the new approaches and visions brought to the armies and defense industry in various fields, as well as its prominent programs and applications have been examined...

 

Contact us for our strategic cooperation and solutions

Contact Us

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Write down the word you are searching for and press "enter".
Press "ESC" to close.