Technology in Disaster Management
26.01.2018 STM ThinkTech

Technology in Disaster Management

Modern life is always at risk. Natural disasters such as earthquakes and floods have caused great loss of life and property throughout history. Recently, human-generated risks have been added to these natural disasters. Mega trends such as global warming, pollution, rapid and unplanned urbanization, wars and terrorist incidents may bring risk at any moment.

According to Forbes magazine, in 2017 there were 15 disasters in the US alone, each of which caused at least 1 billion dollar in damages. The only way to survive such natural and man-made disasters with minimal damage is to be prepared. To be prepared requires conscious planning and efficient use of technology.

Contact us for our strategic cooperation and solutions

Contact Us

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Write down the word you are searching for and press "enter".
Press "ESC" to close.