Dijital Dayanıklılığı Artırmak İçin Neler Yapılabilir?
28.12.2023 STM ThinkTech

Dijital Dayanıklılığı Artırmak İçin Neler Yapılabilir?

THINKTECH DİJİTAL DAYANIKLILIK WEB BİLGİ GÖRSELİ 02

 

Kurumsal anlamda da dijital dayanıklılığı artırmak için yedi önemli konu üzerinde duruluyor:

  • Risk analizi oluşturmak gerekiyor. Özellikle dijital risklere karşı hazırlanacak bir risk analizi uzun vadede yol gösterici olabilir.
  • Etik kuralların oluşturulması gerekiyor. Belirlenen etik kuralların bütün kullanıcılara tebliğ edilerek uyumunun da sağlanması önem arz ediyor.
  • İşletme bazında proje modellerinden ürün modellerine geçilmesi öneriliyor. Dijital ürünler sürekli geliştiği için hiçbir zaman tam olarak sayılamadığından bu konuların projeden çok ürün olarak değerlendirilmesi ve sürekli olarak takibinin yapılarak yenilenmesi fayda sağlıyor.
  • Bilgi bankası oluşturulması gerekiyor. Bilgi bankasına eklenen her yeni veri gelecekte daha sağlam dijital dayanıklılık modellerinin oluşturulmasına temel oluşturuyor. Oluşturulan bilgi bankasının erişilebilir, şeffaf ve hesap verilebilir olması önemli olarak görülüyor.
  • Veri güvenliği ve özel verilere önem verilmesi gerekiyor. Bu noktada siber güvenlik ön plana çıkıyor.
  • Dijital dayanıklılık için güçlü stratejik ortaklıklar oluşturulması gerekiyor. Dijital dayanıklılığın herkesin yararına olduğu düşünülerek oluşturulacak stratejik ortaklıklar uzun vadede gelişim avantajları sunabiliyor.
  • Gelişim ve inovasyonun desteklenmesi gerekiyor. Teknoloji sürekli geliştiğinden dijital dönüşüm sürecini sürekli hâle getirip inovasyonlarla desteklediğinizde daha başarılı sonuçlar elde edilebiliyor.

 

Detaylar için analizimize göz atın.

THINKTECH DİJİTAL DAYANIKLILIK WEB BİLGİ GÖRSELİ 02

Thinktech Logo ThinkTech STM Savunma

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.