İş Dünyası Harp Oyunu (Business Wargaming)
17.04.2019 Dr. Mehmet Hilmi ÖZDEMİR, STM

İş Dünyası Harp Oyunu (Business Wargaming)

Stm Is Dunyasi Harp Oyunu

Harp oyununun ortaya çıkması ve uygulanması savaş tarihi kadar eskiye dayanır. Harp oyunu 5.000 yıl boyunca farklı ülkelerde ve kültürlerde gelişen strateji oyunlarından [“Go” oyunu (Çin); “Chaturanga” oyunu (Hindistan); “Satranç” (Güney Avrupa); “Askeri Satranç” (Almanya) vb.] türemiştir. Yaklaşık 2000 yıl önce Kartaca ile Roma arasındaki Cannae Muharebesinde kullanılan savaş taktikleri harp oyunu konseptinin somut uygulamalarından biri olarak gösterilebilir.

Askeri anlamda harp oyunu, düşman tarafın yapacağı hamlelerin neler olabileceğini öngörmek ve buna göre kendi hamlelerimize karar vermek amacıyla yürütülen bir rol oynama sürecinden başka bir şey değildir. 19’uncu yüzyıl sonlarında özellikle Alman Kara Kuvvetleri ile ABD Deniz Harp Akademisi tarafından eğitim maksadıyla askeri harp oyunları oynanmaya başlamıştır.

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.