Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler Paneli

22.02.2018

Etkinlik Hakkında

Türkiye'nin ilk Teknoloji Odaklı Düşünce Merkezi STM ThinkTech, 22 Şubat 2018 tarihinde Ankara'da ikinci panelini gerçekleştirdi. Açılış konuşmasını STM Genel Müdürü Dr. Davut Yılmaz'ın yaptığı etkinlik kapsamında düzenlenen "Dijitalleşen Dünyanın Yeni Askerleri: İnsansız ve Akıllı Sistemler" panelinde savunma ve güvenlik sektörünün önde gelen isimleri bir araya geldi.

Moderatörlüğünü Gazeteci ve Yazar Hakan Çelik'in yaptığı Panelin panelistleri arasında ise SSB Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Gn.P.P. Başkanı Korgeneral Yavuz Türkgenci, İTÜ Uçak Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan İnalhan yer aldı.

Robotlar, drone’lar, sürücüsüz arabalar bugün genel olarak akıllı nesneler olarak adlandırılmaktadır. Akıllı nesneler ülke güvenliği açısından çok büyük önem taşımaktadır. Akılı nesnelerin yapay zekâ, makine öğrenmesi ve akıllı uygulamalarla birleşmesi sürecinde bu önem daha da büyümektedir. Karar vericilerin dağıtık yapıdaki birbirleriyle bağlantılı akıllı nesnelere erişim olanağına sahip olması, güvenliğe yönelik tehdit ve tehlikelerin belirlenmesi ve bunların caydırılmasında büyük olanaklar sağlayacaktır. Bu tür gelişmeler “nesnelerin interneti teknolojisine dayalı askeri lojistik” ya da “akıllı makineler ve nesnelerin muharebesi” gibi yeni kavramları da gündeme getirmektedir. Otonom sistemler sensöre dayalı kendi karar alma sistemlerini kullanarak muharebe yürütebilecektir. Zaman içinde nesnelerin robotlara dönüşmesiyle savaş kavramının tamamıyla değişeceği ve savaş alanında can kaybını son derece azaltacak muharebelerin planlanabilir hale geleceği tartışılmaktadır. Robotlar savaşlara dahil olabilecek ve yapay zekâyla insan bilgisinin bir kombinasyonunu kullanarak muharebe yürütebileceklerdir. Muharebeler, siber savaş araçları, ileri teknoloji silahları ve ileri iletişim teknolojileri gibi son derece gelişmiş silahları kullanabilen otonom robot ve drone’lar arasında gerçekleşecek ve yürütülecektir. Bu muharebelere insan askerler nadiren dâhil olacaktır. Kuşkusuz otonom robotların bazıları insan savaşçılar karşısında avantajlara sahip olacaktır. Bunun neler getirebileceği ise ancak zamanla görülebilecektir.

Etkinlik Programı

09.00 - 10.00 KAYIT
10.00 - 10.15 AÇILIŞ KONUŞMASI
Dr. Davut YILMAZ, STM Genel Müdürü
Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
10.15 – 10.30 PANEL VE PANELİSTLERİN TANITIMI
Hakan ÇELİK, Gazeteci/Yazar
10.30 – 12.30 PANEL
Panelistler:
  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
  • Korgeneral Yavuz TÜRKGENCİ, Genel Kurmay Gn.P.P. Başkanı
  • Prof. Dr. Gökhan ÜNALHAN, İTÜ Uçak Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
12.30 - 13.00 SORU – CEVAP
13.00 - 14.00 ÖĞLE YEMEĞİ

Galeri

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.