Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ Paneli

25.12.2018

Etkinlik Hakkında

Terörizm olgusunun gün geçtikçe karmaşıklaştığı dünyamızda, bu olgu ile mücadele bir o kadar tehlikeli ve zor bir hal almıştır. Bu nedenle devletler geleneksel savaş stratejileri, taktikleri ve silahlarını bu karmaşık olguyu ele alacak şekilde değiştirmekte ve uyarlamaktadır. Bilimsel ve teknolojik atılımlar, çatışmalarda kullanılan taktiklerde ve silahlarda önemli değişikliklere neden olmuştur.

Yapay Zekâ, terör ile mücadelede ön plana çıkan teknolojilerin başında gelmektedir. Bugün artan ilgi ve giderek genişleyen uygulama alanları nedeni ile Yapay Zekâ, yalnızca bilim insanlarının konuştuğu bir konu olmaktan çıkmış ve tüm insanlığı ilgilendiren bir tartışma konusuna dönüşmüştür.

Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin doğrudan bir sonucu olarak, Yapay Zekâ alanında özellikle son 20 yılda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucu olarak, askeri, sivil ve ticari uygulamalarda karar destek, planlama ve operasyon süreçlerinde Yapay Zekâ’nın kullanımı artmıştır. Günümüzde Yapay Zekâ kişisel uygulamalar, ekonomi, savunma sistemleri, otomasyon ve üretim araçları gibi çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Türkiye'nin ilk Teknoloji Odaklı Düşünce Merkezi STM ThinkTech, 25 Aralık 2018 tarihinde düzenlediği "Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zekâ" başlıklı üçüncü panelinde savunma ve güvenlik sektörünün önde gelen isimleri ile konunun üst seviye uzmanlarını bir araya getirdi.

Etkinlik Programı

09.00 - 10.00 KAYIT
10.00 - 10.10 AÇILIŞ KONUŞMASI
Murat İKİNCİ, STM Genel Müdürü
10.10 - 12.30 PANEL
Panelistler:
  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
  • Hv.Tümg. Reha Ufuk ER, Genelkurmay Gn.P.P. Başkanı
  • Dr. Ali Taha KOÇ, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı
  • Prof. Dr. Hacı Ali MANTAR, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı
  • Prof. Dr. Ersel AYDINLI, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi
Moderatör:
Hakan ÇELİK, Gazeteci, Televizyon ve Radyo Program Yapımcısı ve Yorumcusu
12.30 - 13.00 SORU – CEVAP
13.00 - 14.00 RESEPSİYON

 

Galeri

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.