ThinkTech Online | Panel: Covid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayii

20.05.2020

Etkinlik Hakkında

“Belirsizlikler çağı” olarak da adlandırılan günümüzde iklim değişikliği, salgın hastalıklar, düzensiz göçler, siber saldırılar ve ekonomik krizler gibi geleneksel riskler dışındaki risklerin varlığı nedeniyle güvenlik konseptinin değiştiği bir dönemden geçiyoruz.

Covid-19 salgınının birçok sektöre olduğu kadar savunma sanayine de etkileri olacağı tartışılmaktadır. Covid-19 kriziyle, önümüzdeki dönemde küresel düzeyde “savunma ekonomilerinin” daralacak olması kötümser senaryolar içinde yer almaktadır. Uluslararası savunma projelerinin tedarik zincirlerinde belirsizlikler ortaya çıkabileceği, uluslararası çok ortaklı askeri projelerin ertelenebileceği de bir diğer risk olarak değerlendirilmektedir. Diğer yandan; daralan her yerel piyasanın, savunma şirketlerini dış pazara yönlendireceği, savunma bütçelerinin daha verimli kullanılması, silahların birim fiyatının düşürülmesi ve üretim kabiliyetlerinin korunması için birçok bölgesel ortak projenin ortaya çıkması da ihtimaller arasındadır.

Covid-19 pandemi tecrübesi sonrasında, bio-güvenlik alanı giderek önem kazanacaktır. Genetik, mikrobiyoloji, nanoteknoloji gibi alanlarda askeri ve sivil araştırma projelerinin ve KBRN tehditlerine yönelik sistemlerin öneminin artması söz konusudur. Nitekim salgının ardından, Türkiye’de biyo-güvenlik, siber güvenlik ve gıda güvenliği alanlarında yerli proje yatırımlarının hızlandırılması kararı alınmış; bu kapsamda salgınlara karşı biyolojik risklerin izlenmesi, hızlı tanı konulması, uyarı sistemi kurulması, veri tabanı oluşturulması gibi başlıklarda vakit kaybedilmeden çalışmaya başlanılması gündeme alınmıştır. Hem salgın ile mücadele, hem de lojistik amacı ile aktif olarak kullanılan insansız sistemlerin salgın sonrasında da birçok alanda kullanımına yönelik talebin artacağı, videolu toplantılar, uzaktan çalışmanın yaygınlaşmasına bağlı olarak siber güvenlik alanında çalışmaların hız kazanacağı değerlendirilmektedir.

20.05.2020 tarihinde online mecrada icra edilen ThinkTech Online|Panel toplantımızda konunun önde gelen savunma sanayii temsilcileri ve uzmanları ile "Covid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye'de ve Dünyada Savunma Sanayii"ni değerlendirdik.

Etkinlik Programı

Konu  Covid-19 Süreci ve Sonrasında Türkiye’de ve Dünyada Savunma Sanayii
Tarih 20 Mayıs 2020
Saat 14:00 – 16:30
Moderatör Hakan ÇELİK, Gazeteci, Televizyon ve Radyo Program Yapımcısı ve Yorumcusu
Konuşmacılar
  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı
  • Prof. Dr. Haluk GÖRGÜN, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü
  • Prof. Dr. Temel KOTİL, TUSAŞ Genel Müdürü
  • Doç. Dr. Murat YEŞİLTAŞ, SETA Güvenlik Araştırmaları Direktörü / ASBÜ Öğretim Üyesi
  • Murat İKİNCİ, STM Genel Müdürü

Etkinlik Videosu

Etkinlik Podcast

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.