Grafen Teknolojisi ve Savunma Sanayiinde Kullanımı
09.09.2019 STM ThinkTech

Grafen Teknolojisi ve Savunma Sanayiinde Kullanımı

Stm Grafen Teknolojisi Ve Savunma

21’inci yüzyılın ezberbozan teknolojilerinin beslendiği ana kaynaklardan biri de malzeme bilimindeki ilerlemelerdir. Malzeme biliminin araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) faaliyetleri sayesinde bilgisayar işlemcileri, sensörler, uydular, ölçüm cihazları, kameralar ve diğer optik cihazların kapasiteleri belirgin biçimde artarken hacimleri hızla küçülmüştür. Yeni malzemelerle yeni teknolojilerin maliyetleri düşerken uygulama alanları genişlemiş ve tarihte görülmemiş bir inovasyon hızına ulaşılmasını sağlamıştır.

Malzeme biliminin 21’inci yüzyılın başlarında tanıttığı en çok yankı uyandıran malzemelerden biri grafendir. Manchester Üniversitesinin Rus kökenli bilim insanları Andre Geim ve Konstantin Novoselov’un 2004’te, grafit kristallerini oluşturan altıgen şeklinde dizilmiş karbon atomu katmanlarını sıradan bir yapışkan bant yardımıyla ayırarak elde ettiği grafen; yüksek iletkenliği, esnekliği ve sağlamlığı ile dikkatleri üzerinde toplamış ve kısa süre sonra “mucize malzeme” olarak anılmaya başlanmıştır.

Geim ve Novoselov’a 2010’da Kimya Nobel’i kazandıran grafenin üretiminin artırılması ve ticarileştirilmesi için ülkeler ve yatırımcılar yarışa girmiş ancak geçen süre zarfında tatmin edici sonuçlara erişilememiştir. Ne var ki grafen konusunda yapılan analizlerde sıkça dile getirildiği üzere son yıllarda gerek üretim ve uygulama çeşitliliğinin artması gerekse grafene olan talebin artmasıyla belirgin canlanma gözlenmektedir. Arz ve talepteki canlanmayla grafenin uygulama alanlarının artacağına dair tahminler sıklıkla dile getirilmeye başlanmıştır. Bu uygulama alanları arasında savuma sanayii de bulunmaktadır. Bu analizde küresel grafen sektörünün durumu, başta savunma sanayii olmak üzere uygulama alanları incelenecek, dünyadan ve Türkiye’den örnek çalışmalara göz atılacak ve grafen konusunda yapılan projeksiyonlar aktarılacaktır...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.