Veri Merkezlerinin Siber Güvenliği
22.06.2021 STM ThinkTech

Veri Merkezlerinin Siber Güvenliği

Stm Veri Merkezlerinin Siber Guvenligi Gorsel Web

Dünya giderek daha dijital bir hâl alırken Dördüncü Sanayi Devrimi’nin de etkisiyle artan veri trafiğinin yönetimi önemli bir konu hâline gelmiştir. Neredeyse her elektronik cihazın çalışmak için ihtiyaç duyduğu kişisel bilgilerin hatta dijital paraların saklandığı verilerin depolanması ise veri merkezleri ile mümkün kılınmıştır. Ancak bilişim teknolojileri, hayatı kolaylaştırma yönünde sağladıkları imkânların yanında, güvenlik boyutunda da yeni kaygıların gelişmesine sebep olmuştur.

Günümüz dünyasında, fiziksel temasa gerek duymadan hırsızlık, dolandırıcılık gibi suç fiilleri mümkün hâle gelmiştir. Bunun yanında bilişim teknolojileri suç gruplarının veya terör örgütlerinin iletişim becerilerini artırmış, propaganda imkânlarını güçlendirmiş ve yeni faaliyet sahalarının ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Günümüzde siber güvenliğin savaşın beşinci boyutu olarak kabul edilmesinin ötesinde tüm ülkeler için ulusal güvenliğin ayrılmaz ve en önemli bileşeni olarak değerlendirilmesi, siber güvenliğe verilen önemi de artırmıştır. Veri merkezlerinin siber güvenliği ise günümüz dijital dünyasının en önemli konularının başında gelmektedir. Bu nedenle bu çalışmada veri merkezlerinin önemine değinilerek, veri merkezlerinde siber güvenliği sağlamak için uygulanan stratejiler üzerinde durulmuştur. Ayrıca konunun hukuksal boyutu da ele alınarak veri merkezleri güvenliği için öne çıkan yeni trendlere yer verilmiştir...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

Thinktech Logo ThinkTech STM Savunma

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.