Vücut İnterneti
12.09.2022 STM ThinkTech

Vücut İnterneti

STM Vucut Interneti Gorsel Web

Bilgi, insanlığın bütün çağlarında kilit bir rol oynamıştır. Bilgiyi elinde tutan topluluklar hızla gelişerek üstünlük sağlamış ve yeni gelişmelere olanak tanımıştır. Bu noktada, telgrafın icadından telefon kullanımına, radyo frekanslarından internetin gelişimine kadar birçok yeni iletişim teknolojisi insanlığın ilerlemesini sağlayarak daha faydalı teknolojiler geliştirilmesine destek olmuştur.

İletişim güçlendikçe internet ve çeşitli cihazlar arasında artan veri trafiği sektörlerin güçlenmesini, üretimin hızlı ve güvenli olmasını, hatta sağlık çalışmalarının çokuluslu ve hızla gerçekleşmesini sağlamıştır. Endüstri 4.0 ile gündeme gelen ve gelişen Nesnelerin İnterneti (Internet of Things -IoT) birbiriyle iletişim hâlinde olan sensör ve ekipmanların kullanımına imkân vererek her sektörde yapılan çalışmaları ve sivil hayatı kolaylaştırmıştır.

IoT ile gelişen teknolojiler yeni başka açılımlarla sağlık, savunma, kişisel kullanım ve kamu alanlarında benzer kavramların gelişmesine neden olmuştur. Savaş Nesnelerinin İnterneti (Internet of Battlefield Things -IoBT) ve Sağlık Nesnelerinin İnterneti (Internet of Healthcare Things -IoHT) gibi yeni yaklaşımlar günlük hayatı kolaylaştırarak teknolojilerin geliştirilmesine fayda sağlamaktadır. IoT ile gelişen ve önem kazanan bir diğer yeni teknolojik gelişim de Vücut İnterneti (Internet of Bodies -IoB) olarak ortaya çıkmıştır. İnsan vücudu ile etkileşim hâlinde, vücudumuza entegre veya giyilebilir olan, yaşamı kolaylaştırarak hareketlerimizi kaydeden, sağlığımızı takip eden, güvenliğimize destek olan ve iletişimde dahi kullanılabilecek olan ekipmanlardan oluşan Vücut İnterneti’nin gelişimi dünyayı kökten değiştirmeye hazırlanmaktadır.

Son yıllarda yaşanan salgın hastalıkların aşı ve tedavi çalışmalarında güçlü iletişim teknolojileri çok önemli bir rol oynayarak araştırmacılara yardımcı olmuştur. Sağlık alanında verilerin paylaşımı, giyilebilir cihazların hastaları sürekli izleme imkânı sunması, sensörlerle izlenen ortamlar ve hastalar, IoT gibi teknolojilerin yeni versiyonlarla gelişmesine destek olmuştur. Vücut İnterneti teknolojisi de insanların sağlığının izlenmesi ve verilerin uzaktan takip edilebilmesi amacıyla gündeme gelmiş ve gelişmiş bir alandır. IoT ile genişleyen yeni teknolojiler arasında olan Vücut İnterneti ekipmanları için gelişmiş iletişim teknolojileri çok önemlidir.

Analizimizde iletişimin insan hayatına etkilerini değerlendirirken bu alanda gelişen ve fark yaratan Vücut İnterneti (Internet of Bodies) teknolojisinin önemi, etkileri, riskleri ve geleceği hakkında görüşlere değinerek ne gibi faydalar sunacağına yakından bakacağız...

Vucut Interneti Sekil 1

 

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.