YENİ UZAY ÇAĞI: 21’İNCİ YÜZYILDA KOZMİK REKABET I - Uzay Teknolojilerinin Geleceği
04.06.2020 STM ThinkTech

YENİ UZAY ÇAĞI: 21’İNCİ YÜZYILDA KOZMİK REKABET I - Uzay Teknolojilerinin Geleceği

Stm Yeni Uzay Cagi 1

Ay’a ayak basmasının üzerinden yarım asırdan fazla zaman geçtikten sonra insanlık bir kavşak noktasına gelmiştir. 21’inci yüzyıl teknolojilerinin verdiği ivmeyle yoğunlaşan uzay çalışmaları 2020’den itibaren meyvelerini vermeye başlayacaktır. Şayet son anda patlak veren koronavirüs salgını engel olmazsa, bu yıl yeni fırlatma araçları denenecek, Ay ve Mars’a yeni robotik araçlar gönderilecek, uydu internet pazarı yükselişe geçecek ve yörünge ötesine yerinden insanlı uçuşlar gerçekleştirmek için adımlar atılacaktır.

ABD Uzay Ajansı NASA, bugüne kadar inşa edilen en güçlü roket olduğunu iddia ettiği Space Launch System (SLS) ve Ay’a astronot taşıyacak olan Orion kapsülüyle ilk fırlatma denemesini 2020 yılı içinde gerçekleştirecektir. Elon Musk’ın ünlü SpaceX şirketi ise, NASA ile birlikte gerçekleştirdiği program çerçevesinde, ABD’li astronotlar Doug Hurley ve Bob Behnken’i taşıyan uzay aracı Crew Dragon’u Falcon-9 roketiyle, Kennedy Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatmış ve araç Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir şekilde kenetlenmeyi başarmıştır.

“Yeni Uzay Çağı: 21’inci Yüzyılda Kozmik Rekabet” konulu ve dört bölümden oluşacak araştırma raporumuzun amacı, Türkiye’nin Ulusal Uzay Ajansı kurup, savunma sanayii dahil farklı alan, sektör ve amaçlara yönelik uydu çalışmaları yürüttüğü bir dönemde, yeni teknolojilerin uzay çalışmalarına etkisini ve gelecekte uzay ekonomisi ile savunma sektöründe yaratabileceği olası dönüşümleri ortaya koyabilmektir. Bu kapsamda araştırma raporumuzun “Uzay Teknolojilerinin Geleceği” başlıklı ilk bölümünde uzay ekonomisini oluşturan bileşenlerdeki mevcut durum analiz edilecektir. Sonraki bölümlerde ise gelişen teknolojilerin, mevcut alanlara etkileri ile yeni uzay çağında açtığı yeni alanlara göz atılacaktır...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.