Savaş Nesnelerinin İnterneti

Savaş Nesnelerinin İnterneti

Yayınlanma Tarihi: 13.11.2018
Görüntüleme: 518
Yazar: STM ThinkTech

Savaş tarihinde, hatta belki de insanlık tarihinde yepyeni bir döneme giriyoruz. Makinelerin cephede ve cephe gerisinde insanlarla yan yana çarpıştığı savaşlar çağına. 

Aslına bakarsanız, bilim kurgu filmlerinde askeri robotlar çoğu zaman “kötü adam” rolündeydi. Terminator’den, Matrix’e tüm filmlerde güçlü makineler kontrolden çıkıyor ve silahlarını kendilerini yaratanlara çeviriyorlardı. Hatta robot kelimesinin isim babası Karel Capek de 1920’lerde yazdığı RUR adlı oyunda insan ırkının sonunun yapay zekâ sahibi varlıklardan geleceği uyarısı yapıyordu.

Ancak bu uyarılara rağmen robotlar, bilim kurgudan gerçeğe fırlayarak ordudaki yerini aldı. Artık karada, havada ve denizde daha fazla robotik sistem ama daha az insan çarpışıyor. Bu robotlar uçabiliyor, yüzebiliyor; sadece bir dakikada 550 yüksek patlayıcı içeren mermi atabiliyor. Bu da şu çarpıcı gerçeği önümüze koyuyor: Geleceğin savaşları asker, drone ve yapay zekâ temelli sistemlerin kombinasyonuyla yapılacak. “Internet of Battle Things (Savaş Nesnelerinin İnterneti)” adı verilen bu kavram, makine ve insanlardan oluşan geniş bir savaş ağından oluşuyor...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.