Dijital Devrimin İkinci Dalgası - Nesnelerin İnterneti

Dijital Devrimin İkinci Dalgası - Nesnelerin İnterneti

Yayınlanma Tarihi: 01.12.2017
Görüntüleme: 1231
Yazar: Meryem AYAS, STM

Teknolojinin hızına yetişemediğimiz şu günlerde gündemi kasıp kavuran bir diğer teknolojik kavram da Nesnelerin İnterneti. İngilizce deyimi ile “Internet of Things” veya kısaca “IoT”  de denilen Nesnelerin İnterneti kavramı temelinde akıllı cihazlar, sensörler ve kablolu veya kablosuz internet bağlantısını barındırmaktadır. Günümüzde arabalardan alarm sistemlerine, akıllı lambalardan buzdolabına, endüstriyel üretim zincirlerinden tarım makinalarına, takip cihazlarından kolumuzdaki modern saatlere kadar internete bağlanabilen ve en az bir çeşit sensör barındıran tüm nesneler IoT kavramının içerisinde yer alıyor.  

Her ne kadar son dönemde oldukça moda bir terim olsa da, IoT aslında yaklaşık 20 yıllık bir geçmişe sahip. Peki, ne oldu da 20 yıllık geçmişe sahip bir kavram birden bire en popüler kavramlardan biri haline geldi? Pek çok kaynağa göre terimin mucidi kabul edilen MIT Auto-ID Merkezi’nin kurucularından Kevin Ashton IoT’yi ilk olarak 1999 yılında teknolojik cihazları radyo frekansı tanıma teknolojisini (RFID) kullanarak birbirine bağlamak amacı ile kullanmıştı. O dönemde kablosuz internet teknolojisinin başlangıç aşamasında oluşu ve mobil ağların çoğunlukta IP tabanlı yapılandırmaya sahip olmayışı cihazları birbirine bağlamak için RFID teknolojisinin kullanımını makul kılmıştır. Günümüz IoT ’sine baktığımızda ise en önemli fark mobil ağların kullanım yaygınlığı ve bağlantının IP üzerinden sağlanıyor oluşu ile cihazların bağlantısında RFID teknolojisinden internete geçiştir.  Bulut bilişim, yapay zekâ, büyük veri ve analitiği, internet ağ kapasitesi, sensör ve çip teknolojisindeki gelişmeler IoT’yi, kişilerin ev yaşamından sosyal hayatlarına, sanayi ve endüstriyel üretimden tarım, hayvancılık ve çevresel faktörlere kadar pek çok alanda faydalı ve karlı bir teknoloji haline getirmiştir. Kavramın son dönemdeki popülerliği de bu gelişmelere bağlı olarak günümüzde sağladığı hizmet ve ürettiği değerler ile gelecek için vadettiklerinden kaynaklanmaktadır.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.