Nöromorfik İşlem Teknolojisi

Nöromorfik İşlem Teknolojisi

Yayınlanma Tarihi: 16.03.2020
Görüntüleme: 516
Yazar: STM ThinkTech

2019’un Temmuz ayında bir grup yapay zekâ araştırmacısı, engeller arasında dolaşabilen, sürücüsünü takip edebilen, sesli komutlara cevap verebilen ve kendi kendine gidebilen bir bisiklet sergiledi. Bisikletin kendi kendine gitmesi çok önemli bir yenilik olmasa da kullanılan yapay zekâ teknolojisi dikkat çekiciydi. Çünkü bisiklete hareket kabiliyetini sağlayan, nöromorfik bir çip olan özel bir yapay zekâ bilgisayarıydı. 

Nöromorfik işlem teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değildir. Dünyanın en köklü donanımı olan insan beyninden esinlenen bu tasarım ilk olarak 1980’lerde önerilse de yapay zekâ endüstrisindeki son gelişmelerle nöromorfik bilgisayarlara olan ilgi yakın zamanda artmıştır.

Derin öğrenme ve sinir ağlarının artan popülaritesi, sinir ağı hesaplamaları için özelleştirilmiş yapay zekâ donanımı geliştirmek için bir yarış başlatmıştır. Son birkaç yılda ortaya çıkan bazı trendler arasında, biyolojik ve yapay sinir ağlarına benzerlikleri nedeniyle umut veren nöromorfik işlem teknolojisi de bulunmaktadır...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.