Moore Yasası’nın Sonu Ne Anlama Geliyor?

Moore Yasası’nın Sonu Ne Anlama Geliyor?

Yayınlanma Tarihi: 22.07.2020
Görüntüleme: 368
Yazar: STM ThinkTech

1965 yılında, sadece üç yıl sonra teknoloji devi Intel’in kurucularından biri olacak Gordon Moore tarafından ortaya atılan, her yıl elektronik komponent, yani bileşenlerin neredeyse yarı yarıya küçüldüğü gözleminden yola çıkarak 18 ayda bir tümleşik devre üzerinde konumlandırılabilecek bileşen sayısının ikiye katlanacağını ve böylelikle her bir parçanın maliyetinin azalacağını savunan Moore Yasası’nın sonunun geldiği, son yılların dikkat çeken konuları arasında yer almaktadır.

İlk olarak Moore’un 1965’te yayımladığı bir makaleyle ortaya atılan iddia 10 yıllık süreçte doğruluğunu kanıtlayınca yasa halini almış ve bu yasanın 18 aylık gelişim süreci daha sonra Moore tarafından 24 ay olarak güncellenmiştir. Mevcut verilere göre en az 2015 yılına dek geçerliliğini sürdüren yasanın özellikle son beş yıldır artık geçerli olmadığı, zira artık böyle hızlı bir gelişimin imkânlı olmadığı iddia edilmektedir. Ancak bugün kullandığımız, akıllı telefonlardan uygun fiyatlı laptoplara, GPS’ten otonom araçlara hemen her teknolojinin Moore’un öngörüsünün bir yansıması olduğunu ifade etmek gerekmektedir. Moore Yasası’nın getirileri öyle kapsamlıdır ki, yasanın temelini oluşturan tümleşik devreler geçtiğimiz yıllarda ekonomistler tarafından, “1974’ten bu yana ABD verimlilik artışını sağlamış faktör” olarak tanımlanmıştır. Peki artık bileşenlerin iki yılda bir, yarı yarıya küçülemeyeceği, dolayısıyla iki yılda bir bileşen sayısının da ikiye katlanamayacağı düşüncesi nasıl öne çıkmıştır? Bu iyimser yasanın ortadan kalkmasıyla, bizleri neler bekliyor? 

Bunu anlayabilmek için önce, “katlanarak artma” prensibinin kısa sürede ulaşabileceği öngörülmesi zor yükselişi irdelemek ve Moore’un bu yasayı ortaya koyduğu yılları analiz etmek şarttır...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.