Nükleer Savaş Tehdidi

Nükleer Savaş Tehdidi

Yayınlanma Tarihi: 25.09.2020
Görüntüleme: 247
Yazar: STM ThinkTech

Nükleer savaş tehdidi tüm insanlığı korkutan konuların başında gelmektedir. Dünyadaki en büyük caydırıcı güç olarak görülen nükleer silahların bir kenti yok etme, yüz binlerce kişiyi öldürme, uzun süreli etkileriyle de çevreyi ve gelecek nesillerin hayatlarını tehlikeye atma özelliği bulunmaktadır.

Nükleer ve konvansiyonel silahlar arasındaki çizginin giderek belirsizleşmesi, nükleer savaş konusundaki tehlikeyi de giderek artırmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte devletlerin tehdit algıları ile savunma ve güvenlik politikaları da değişime uğramaktadır. Savaşın yıkıcılığının ve tehditlerin etkisinin artması devletleri yeni stratejiler geliştirmeye yöneltmektedir. Nükleer silahların varlığı devletler için tehlike oluşturabilecek bir durumdur. Bir devletin karşısına alacağı diğer devletin nükleer gücünün bulunması ise yeni bir nükleer tehdit yaratmaktadır. Birçok uzmana göre, son yıllarda dünyada artan silahlanma yarışı ve ABD’nin, Çin ve Rusya ile yaşadığı gerginlikler nükleer silahların bir kez daha kullanılması ihtimali endişelerini artırmaktadır. Son günlerde özellikle ABD ile Rusya arasında yapılan nükleer anlaşmalar bir bir askıya alınırken, yaşanan gerilim nükleer savaş korkularını yeniden gün yüzüne çıkarmaktadır. Birleşmiş Milletlere göre, dünyada son yıllarda silahlanma yarışı ve küresel güçler arasında rekabetin artması ile nükleer silah kullanma ihtimali, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en riskli sürece girmiştir.

İnsanlık sanayi devriminden sonra; ekonomik, toplumsal, kültürel, politik ve askeri alanlarda radikal değişikliklere neden olabilecek teknolojik gelişmelerle karşı karşıya bulunmaktadır. Yapay zekâ, makine öğrenmesi, insansız araçlar vb. yeni teknolojilerin savaşların karakterinde de radikal değişikliklere neden olması beklenmektedir.

Analizimizde son gelişmeler ışığında olası bir nükleer savaşın risklerini ve sonuçlarını incelerken, yeni teknolojilerin
ülkeler arasındaki nükleer tehditleri ne şekilde etkilediğini örneklerle değerlendirdik.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.