Beşinci Nesil Savaş Jetlerinin Özellikleri

Beşinci Nesil Savaş Jetlerinin Özellikleri

Yayınlanma Tarihi: 11.11.2020
Görüntüleme: 243
Yazar: STM ThinkTech

Savaş jetleri teknolojisinde 2000’li yılların ortasından bu yana beşinci nesle geçilmiştir. Bu yeni nesil savaş uçaklarının en önemli farkı, hassas sensörler ve ağ bağlantılı silah sistemleriyle donatılmış olmalarıdır. Bu donanımlar sayesinde kara, deniz ve uzay platformlarıyla veri alışverişi yapılabilmekte, geniş alanları kapsayan keşif ve izleme faaliyetleri yürütülebilmektedir. Bu uçaklar hassas silah sistemleri sayesinde çok uzak mesafelerdeki kara, deniz ve hava unsurlarını vurabilmekte, hava devriyesi görevleri üstlenebilmekte, tehditlere kademeli ve orantılı biçimde müdahale edebilmektedir. Hem hava hem de kara unsurlarıyla çarpışmaya girebilmektedirler. Gövdelerini kaplayan malzemeler, aerodinamik tasarımları ve elektronik sistemleri sayesinde tespit edilmeleri güçtür. 

Savunma yönetimleri, artan maliyet baskısı altında her görev için farklı tipte hava platformu geliştirilmesi yerine birden fazla görevi aynı anda yerine getirebilecek uçak geliştirmeye yönelmiştir. İşte Beşinci Nesil Savaş Jetlerinin bazı öne çıkan özellikleri:

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.