İNSANSIZ DENİZ ARAÇLARININ GELECEĞİ VE KULLANIM KONSEPTLERİ II - Teknoloji ve Gelecek Öngörüsü

İNSANSIZ DENİZ ARAÇLARININ GELECEĞİ VE KULLANIM KONSEPTLERİ II - Teknoloji ve Gelecek Öngörüsü

Yayınlanma Tarihi: 21.05.2021
Görüntüleme: 110
Yazar: STM ThinkTech

İnsansız Deniz Araçları (İDA) insanların güvenliğinin sağlandığı yeni nesil uzaktan yönetilen ve otonom operasyonlarda, hem askeri hem sivil alanda vazgeçilmez bir  yer edinmeyi başarmıştır. Artan teknolojik gelişmelerin de eklenmesiyle geleceğin donanmalarında daha fazla yer alacaklarına kesin gözüyle bakılan bu araçlar insanların yaralanma veya hayatını kaybetme riskini sıfıra  indirerek araştırma çalışmaları, keşif, gözlem ve askeri operasyonlarda benzersiz olanaklar sağlamaktadır.

İnsansız araç teknolojisinin deniz araçlarına en doğru şekilde uygulanması için kullanılacak teknolojilerin, destek sistemlerinin ve filo uygulamalarının derinlemesine  incelenmesi gerekmektedir. Modüler özellikleriyle birçok alanda kullanım imkânı olduğu gibi spesifik konfigürasyonlarla donatılan araçların hedeflenen ölçüde operasyonel faaliyetlere destek vermesi veya otonom çalışması  en büyük avantajlarıdır.

Öngörülmesi çok zor olan deniz şartlarında personel  güvenliğinin en üst düzeyde sağlandığı İDA’lar denizlerin hâkimiyetinde kilit bir rol oynamaktadır.

İnsansız Deniz Araçlarının Geleceği ve Kullanım  Konseptleri” başlıklı Araştırma Raporumuzun ikinci  bölümünde, İDA’larda teknolojik gelişim safhalarına ve  yeni teknolojilerle büyük bir gelişim yakalayan sistemlere  detaylıca bakılarak, İDA’lar için gelecek öngörüleri üzerinde durulacaktır. Rapor kapsamında geleceğe damga  vurabilecek bu araçların potansiyeli konusunda geniş bir  perspektif sunmak amaçlanmaktadır...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.