İnsansız Hava, Deniz ve Sualtı Araçları İçin Otonom ve Yarı Otonom Gemiler
17.08.2022 STM ThinkTech

İnsansız Hava, Deniz ve Sualtı Araçları İçin Otonom ve Yarı Otonom Gemiler

STM Otonom Gemiler Gorsel Web2

Denizler tarih boyunca ulaşımda, ekonomide ve savaşlarda büyük roller oynamıştır. Kıtaların keşifleri okyanusları aşan gemiler sayesinde yaşanmıştır. Denizler aynı zamanda ülkelerin önemli besin ve ticaret kaynağı hâline gelerek insanlık tarihinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Denizcilik ile ilgili teknolojiler geliştikçe ulaşım, balıkçılık ve ticari faaliyetlerin de artmasıyla denizlerin savunulması önem kazanan bir konu hâline gelmiştir. Denizlerde hâkimiyet sağlayan güçler, ulusların ve savaşların geleceğini belirleme kabiliyeti kazanmıştır.

Son yıllarda ortaya çıkan salgın hastalıklarla önemi artan ve gelişimi güçlenen otonom teknolojilerinin deniz araçlarına entegrasyonuyla denizcilik tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır. Otonominin ticari gemilerde, yolcu gemilerinde ve askeri deniz araçlarında kullanımı benzersiz bir denizcilik tecrübesi yaratırken, diğer otonom araçlarla koordineli olarak çalışma özelliği göstermesi sürü drone’ların oluşmasında öncü olmuştur.

Otonom ve yarı otonom gemilerin denizciliğin ve denizlerin geleceğinde önemi gittikçe artmaktadır. Analizimizde otonominin gemiler ve bu gemilerin denizcilik üzerine etkilerini değerlendirirken, diğer otonom araçlarla koordineli çalışmaları ve drone üssü olarak kullanım alanları incelenecektir. Ayrıca otonom gemi pazarında yaşanan gelişmeler ve yatırımlar dikkate alınarak denizlerde otonominin geleceği ile ilgili öngörüler paylaşılacaktır...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.