Drone Kelimesi Odağında Türkçe Terminoloji Tartışması

Drone Kelimesi Odağında Türkçe Terminoloji Tartışması

Yayınlanma Tarihi: 15.01.2018
Görüntüleme: 1370
Yazar: Cengiz KARAAĞAÇ, STM

Dünya genelinde İHA’lar için Drone, İHA, İnsansız Uçak Sistemi (İUS) ve Uzaktan Pilotla Kontrol Edilen Hava Aracı gibi çok farklı terimler kullanılmaktadır. Başta uluslararası havacılık örgütleri olmak üzere çok sayıda farklı havacılık otoritesi tarafından terminoloji birliği oluşturmaya yönelik yoğun çalışmalar yürütülmesine rağmen, halihazırda gelinen noktada, hem sektör hem medya hem de kamuoyu tarafından tam olarak kabul gören ortak terimler henüz bulunabilmiş değildir. 

Türkiye'de de benzer sıkıntılar yaşanmaktadır. İnsansız uçan sistemler konusunda Türkiye'de otorite olan kurumlar tarafından genellikle benzer terminoloji kullanılmasına rağmen, medyada kullanılan ve kamuoyu tarafından büyük ölçüde benimsenen terminoloji ise tamamen farklıdır... 

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.