Turkish Terminology Discussion on the Basis of Drone
15.01.2018 Cengiz KARAAĞAÇ, STM

Turkish Terminology Discussion on the Basis of Drone

Worldwide there are many different terms used for UAVs such as Drone, UAV, Unmanned Aircraft System and Aircraft Controlled by Remote Pilot. Although there have been intensive studies to establish common terminology by a large number of different aviation authorities, especially international aviation organizations, there is still not any consensus on the common terms that are fully accepted by the sector, the media and the public.

There has been similar difficulties in Turkey. Despite the use of similar terminology for UAVs by authorities in Turkey, the terminology that is used and adopted by the media and public is completely different.

Contact us for our strategic cooperation and solutions

Contact Us

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Write down the word you are searching for and press "enter".
Press "ESC" to close.