Autonomous Systems as Force Multipliers
05.11.2021 STM ThinkTech

Autonomous Systems as Force Multipliers

ThinkTech Web Etkinlik Cover 580x400px 04 04

Recently, autonomous systems have been included and used in the inventory of the armed forces of many countries. Autonomous systems have been started to be used to provide deterrence and, if necessary, to create an effect that can provide superiority over the opposing side on the battlefield, and to reduce the risk, especially in the fight against terrorism.

With the use of autonomous systems on the battlefield, a transformation has become necessary in the execution methods of war, which have been applied until today.

In this context, we have compiled the critical points for you in our focus meeting titled “Autonomous Systems as Force Multipliers” on June 23, 2021, where we came together with the leading experts of the subject.

 

Contact us for our strategic cooperation and solutions

Contact Us

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Write down the word you are searching for and press "enter".
Press "ESC" to close.