Beşinci Nesil Savaş Jetlerinin Özellikleri
10.11.2020 STM ThinkTech

Beşinci Nesil Savaş Jetlerinin Özellikleri

Stm Thinktech Besinci Nesil Savas Jetleri Ozellikleri

Savaş jetleri teknolojisinde 2000’li yılların ortasından bu yana beşinci nesle geçilmiştir. Bu yeni nesil savaş uçaklarının en önemli farkı, hassas sensörler ve ağ bağlantılı silah sistemleriyle donatılmış olmalarıdır. Bu donanımlar sayesinde kara, deniz ve uzay platformlarıyla veri alışverişi yapılabilmekte, geniş alanları kapsayan keşif ve izleme faaliyetleri yürütülebilmektedir. Bu uçaklar hassas silah sistemleri sayesinde çok uzak mesafelerdeki kara, deniz ve hava unsurlarını vurabilmekte, hava devriyesi görevleri üstlenebilmekte, tehditlere kademeli ve orantılı biçimde müdahale edebilmektedir. Hem hava hem de kara unsurlarıyla çarpışmaya girebilmektedirler. Gövdelerini kaplayan malzemeler, aerodinamik tasarımları ve elektronik sistemleri sayesinde tespit edilmeleri güçtür.

Savunma yönetimleri, artan maliyet baskısı altında her görev için farklı tipte hava platformu geliştirilmesi yerine birden fazla görevi aynı anda yerine getirebilecek uçak geliştirmeye yönelmiştir. İşte Beşinci Nesil Savaş Jetlerinin bazı öne çıkan özellikleri:

Stm Thinktech Beşinci Nesil Savaş Jetleri Özellikleri

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.