Drone Kelimesi Odağında Türkçe Terminoloji Tartışması
15.01.2018 Cengiz KARAAĞAÇ, STM

Drone Kelimesi Odağında Türkçe Terminoloji Tartışması

Stm Drone Terminoloji
Dünya genelinde İHA’lar için Drone, İHA, İnsansız Uçak Sistemi (İUS) ve Uzaktan Pilotla Kontrol Edilen Hava Aracı gibi çok farklı terimler kullanılmaktadır. Başta uluslararası havacılık örgütleri olmak üzere çok sayıda farklı havacılık otoritesi tarafından terminoloji birliği oluşturmaya yönelik yoğun çalışmalar yürütülmesine rağmen, halihazırda gelinen noktada, hem sektör hem medya hem de kamuoyu tarafından tam olarak kabul gören ortak terimler henüz bulunabilmiş değildir. 

Türkiye'de de benzer sıkıntılar yaşanmaktadır. İnsansız uçan sistemler konusunda Türkiye'de otorite olan kurumlar tarafından genellikle benzer terminoloji kullanılmasına rağmen, medyada kullanılan ve kamuoyu tarafından büyük ölçüde benimsenen terminoloji ise tamamen farklıdır... 

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.