Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri Paneli

23.11.2017

Etkinlik Hakkında

Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı düşünce merkezi STM ThinkTech’in lansmanını yaklaşık 300 kişinin katılımıyla 23 Kasım 2017 tarihinde Ankara’da “Geleceğin Harekât Ortamının Öncelikli Savunma Sistemleri ve Teknolojileri” paneli ile hayata geçirdik.

Panelde açılış konuşmasını STM Genel Müdürü Dr. Davut Yılmaz gerçekleştirirken, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Emekli Büyükelçi Sönmez Köksal, Emekli Korgeneral Alpaslan Erdoğan ve ODTÜ Uluslararası İlişkiler Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı panelist olarak katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise gazeteci Hakan Çelik üstlendi.

20’nci yüzyılın özellikle ikinci yarısında elektronik, bilgi, iletişim ve malzeme teknolojilerindeki gelişmeler, askeri alanda da önemli atılımlara vesile olmuştur. Muharebe alanında her şeyin hızlı bir iletişim sistemi ile birbirine bağlandığı bir ortamdan söz edebiliriz. Dijitalleşme, harekât ortamında gerçek zamanlı bilgiye ulaşımı ve senkronizasyonu hızlandırdı. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak gelişmiş ülkeler yeni savaş taktikleri geliştirerek konvansiyonel, hibrit ve asimetrik öğeleri birleştirdiler. Caydırıcılığın sürekli olması, sadece günün şartlarına adapte olmayı değil, savaşın gelecekte nasıl olacağını öngörmeyi ve buna göre stratejiler belirleyerek proaktif davranmayı gerektirmektedir. Bu kapsamda gerçekleştirilen panelimiz ile geleceğin harekât ortamında öncelik arz eden savunma ve teknoloji sistemlerine ilişkin farkındalık yaratmak amaçlanmıştır.

Etkinlik Programı

09.30 - 10.00 KAYIT
10.00 - 10.15 AÇILIŞ KONUŞMASI
Dr. Davut YILMAZ, STM Genel Müdürü
10.15 – 10.30 PANEL VE PANELİSTLERİN TANITIMI
Hakan ÇELİK, Gazeteci/Yazar
10.30 – 12.00 PANEL
Panelistler:
  • Prof. Dr. İsmail DEMİR, Savunma Sanayii Başkanı
  • Sönmez KÖKSAL, (E) Büyükelçi / MİT Eski Müsteşarı
  • Alpaslan ERDOĞAN, (E) Korgeneral
  • Prof. Dr. Hüseyin BAĞCI, ODTÜ Öğretim Üyesi
12.00 - 12.30 SORU – CEVAP
12.30 - 14.00 ÖĞLE YEMEĞİ

 

Galeri

Etkinlik Videosu 

Etkinlik Podcast 

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.