GELECEĞİN MİNERALİ VE MALZEMESİ BOR VE BOROFEN I: Borofenin Özellikleri ve Kullanım Alanları
03.11.2023 STM ThinkTech

GELECEĞİN MİNERALİ VE MALZEMESİ BOR VE BOROFEN I: Borofenin Özellikleri ve Kullanım Alanları

STM Gelecegin Minerali Ve Malzemesi Bor 1 Gorsel

İlk bakışta beyaz bir kayayı andıran bor, adeta mucizevi niteliklere sahiptir. Enerji tasarrufu sağlayan malzemelerde, karbon azaltımında, küresel gıda zincirinde, sayısız tüketim ürününde kullanılan bor, birçok biçimiyle hem nadir toprak elementlerinden hem de lityumdan daha geniş bir gelişmiş uygulama yelpazesine sahiptir. Bir bileşen olarak bor içeren yenilikçi malzemelere yönelik sürekli artan talep dünyada bora olan talebi artırmaktadır.

Yakın bir tarihte bordan üretilen yeni süper malzeme borofen ise tüm dünyada ezber bozan bir teknoloji olarak görülmektedir. Borofen adlı maddenin süper hızlı bilgisayarlardan pillere, transistörlerden dokunmatik ekranlara kadar birçok kullanım alanında “grafen”in yerini alması beklenmektedir. Bilim dünyasının “yeni süper malzeme” olarak adlandırdığı ve fiyatına paha biçilemeyen borofenin yakın bir zamanda, dünyadaki en fazla bor rezervine sahip olan Türkiye’de ürünleştirilmesi konuyu ülkemiz açısından da oldukça önemli hâle getirmiştir.

Geleceğin Minerali ve Malzemesi Bor ve Borofen” başlıklı araştırma raporumuzun birinci bölümünde, borun özellikleri ve kullanım alanları ile bordan üretilen süper malzeme borofenin kullanım alanları ve insan yaşamı, sağlık ve ekonomi bakımından sunduğu fırsatlar değerlendirilmiştir...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.