Nöromorfik İşlem Teknolojisi
16.03.2020 STM ThinkTech

Nöromorfik İşlem Teknolojisi

Stm Noromorfik Islem Teknolojisi

2019’un Temmuz ayında bir grup yapay zekâ araştırmacısı, engeller arasında dolaşabilen, sürücüsünü takip edebilen, sesli komutlara cevap verebilen ve kendi kendine gidebilen bir bisiklet sergiledi. Bisikletin kendi kendine gitmesi çok önemli bir yenilik olmasa da kullanılan yapay zekâ teknolojisi dikkat çekiciydi. Çünkü bisiklete hareket kabiliyetini sağlayan, nöromorfik bir çip olan özel bir yapay zekâ bilgisayarıydı.

Nöromorfik işlem teknolojisi aslında yeni bir teknoloji değildir. Dünyanın en köklü donanımı olan insan beyninden esinlenen bu tasarım ilk olarak 1980’lerde önerilse de yapay zekâ endüstrisindeki son gelişmelerle nöromorfik bilgisayarlara olan ilgi yakın zamanda artmıştır.

Derin öğrenme ve sinir ağlarının artan popülaritesi, sinir ağı hesaplamaları için özelleştirilmiş yapay zekâ donanımı geliştirmek için bir yarış başlatmıştır. Son birkaç yılda ortaya çıkan bazı trendler arasında, biyolojik ve yapay sinir ağlarına benzerlikleri nedeniyle umut veren nöromorfik işlem teknolojisi de bulunmaktadır...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.