Sürü Drone'lar için 5 Farklı Kullanım Taktiği
14.06.2024 STM ThinkTech

Sürü Drone'lar için 5 Farklı Kullanım Taktiği

618586147 Tth 24 Ss 0085 Mays Bilgi Grseli 060524 01 Ezgif Com Optimize 1

 

Sürü drone’lar için uluslararası askeri birliklerince belirlenmiş olan beş farklı kullanım taktiği bulunuyor:

  • Sızma (Infiltration) taktiğinde, sürüler düşman hattına sızarak karışıklık yaratmak veya cephe gerisindeki ağırlık merkezini ele geçirmekte kullanılabiliyor. Manevra ve Ateş Destek Sürüleri muharebe sahasına uzun menzilli füzeler ile taşınabiliyor ve bu şekilde konumlandırılabiliyor.
  • Girme/Delme (Penetration) taktiğinde, düşman hatlarını ve savunma sistemlerini delerek girmek için dar bir cephe boyunca icra edilen sürü drone saldırılarını içeriyor. Genelde düşman hatlarının iyi korunduğu veya komutanın diğer manevraları denemek için zamanı olmadığı durumlarda kullanılıyor.
  • Cephe Taarruzu (Frontal Attack), devam eden muharebede yıpranan düşmana son darbeyi vurmak, düşman kuvvetlerini yerlerinde sabitleyerek tespit etmek veya saldırı hâlindeyken keşif yapabilmek amaçlarıyla kullanılabilen sürü drone’larının taktiğini tanımlar. Sürülerin sarf edilebilir olması muharip birliklerin manevra kabiliyetini artırabiliyor.
  • Kuşatma (Envelopment), muharebe sahasından uzakta, topçu veya hava unsurları yardımıyla hızla konuşlandırılabilen sürüler kuşatma yaparak düşman hattı gerisindeki hedefleri ele geçirmek veya düşmanı sindirebilmek için kullanılabiliyor.
  • Derin Harekât (Turning Movements), düşmanın ana savunma hatlarından kaçınmak, düşman hattının gerisinde stratejik önemi olan bölge veya unsurları ele geçirmek için kullanılan taktik olarak biliniyor. Düşmanın harekât taktiklerini bozmak ve avantajlı araziyi ele geçirmek maksadıyla dönüş hareketleri gerçekleştirilebiliyor.

 

Detaylar için tıklayın.

618586147 Tth 24 Ss 0085 Mays Bilgi Grseli 060524 01 Ezgif Com Optimize 1

Etiketler: Sürü İHA
Thinktech Logo ThinkTech STM Savunma

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.