Nükleer Atıklar Nasıl Yönetiliyor?

Nükleer Atıklar Nasıl Yönetiliyor?

Yayınlanma Tarihi: 29.06.2018
Görüntüleme: 840
Yazar: Murat BULUCU, STM

Nükleer santraller dünyada olduğu gibi ülkemizde de gündemi sık sık meşgul eden bir konudur. Nükleer santraller kamuoyu tarafından yalnızca kazalara yol açma olasılıkları yüzünden değil, kullanımları süresinde ortaya çıkan nükleer atıkların yönetimi konusunda da sorgulanmaktadır. 

Nükleer enerjinin üretim sürecinde ortaya çıkan radyoaktif atıkların tiplerine göre farklı depolama ve bertaraf etme yöntemleri vardır. Bunların doğru uygulanması koşuluyla nükleer atıkların insan sağlığına ve doğaya etkisi minimum seviyeye düşürülebilir. Bu raporda değişik atık türleri ve nükleer santral sahibi çeşitli ülkelerin atık yönetimi konusunda aldıkları önlemler açıklanmaktadır.

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.