How Are Nuclear Wastes Managed?
29.06.2018 Murat BULUCU, STM

How Are Nuclear Wastes Managed?

As in the rest of the world, the nuclear power plants are among topics which frequently occupy the agenda of our country as well. Today, nuclear power plants are questioned not only in terms of the accidents they lead to but they are also questioned about the management of nuclear waste that occurs during the using process.

There are several different storage and disposal methods according to the types of radioactive waste generated in the nuclear energy production process. Provided that these methods are properly applied, the impact of nuclear wastes on human health and nature will be reduced to minimum level. This report describes different types of waste and the measures in waste management taken by various countries having nuclear power plants.

Contact us for our strategic cooperation and solutions

Contact Us

E Bulten Duyuru

Subscribe to our newsletter

Subscribe

Thinktech Logo ThinkTech STM Savunma

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Write down the word you are searching for and press "enter".
Press "ESC" to close.