Anti-Drone Savunma Sistemleri

Anti-Drone Savunma Sistemleri

Yayınlanma Tarihi: 16.05.2019
Görüntüleme: 1155
Yazar: Özgür SÜTÇÜOĞLU & Mert ALAY, STM

Anti-Drone Sistemler, genellikle potansiyel saldırıları önlemek için İnsansız Hava Araçlarını (İHA) tespit ederek etkisiz hale getirmek için kullanılan sistemlere verilen genel isimdir. Drone’ların kullanım alanlarının yaygınlaşmasıyla sivil ve askeri alanlara yönelik tehditlerin artması sonucu anti-drone sistemler her geçen gün daha da önem kazanmakta ve güvenlik güçleri tarafından çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Şubat 2018 itibariyle piyasada satışta olan veya geliştirilme aşamasında bulunan 235 adet anti-drone sistem söz konusudur.

NATO’nun 2003 yılında yayınladığı rapor bu konuda bir başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Bu raporda yavaş, küçük ve alçaktan uçan cisimlere karşı savunma amacıyla yerde konuşlandırılmış savunma sistemleri üzerinde duruluyordu. 2008 yılında RAND Corporation tarafından yayınlanan bir raporda ise insansız hava araçlarının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için ortaya çıkardığı tehditlerden söz ediliyordu. Bu raporla, insansız hava araçlarının kötü amaçla kullanımının önlenmesi için etkisiz hale getirilmesine duyulan ihtiyacın arttığı görüldü. O tarihten itibaren birçok organizasyon, laboratuvar ve firma insansız hava araçlarının ortaya çıkarabileceği tehditlere karşı çözüm arayışına girdi...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.