İnsansız Hava Araçlarında Elektronik Harp Uygulamaları

İnsansız Hava Araçlarında Elektronik Harp Uygulamaları

Yayınlanma Tarihi: 09.04.2021
Görüntüleme: 131
Yazar: STM ThinkTech

Günümüzde yeni nesil bir savaş veya çatışma stratejisinin varlığı kabul edilmektedir. Dördüncü nesil savaş olarak adlandırılan bu yeni anlayış, savaş veya çatışmalarda gelişen bilişim teknolojilerinin önemini artırmıştır. Bu bağlamda Elektronik Harp sistemleri savaş veya çatışmalardaki destek, savunma ve saldırı yeteneklerini büyük ölçüde değiştirmektedir.

Bu teknolojileri kullanan araçlardan biri olan İnsansız Hava Araçları (İHA) askeri uygulamalardan, sivil hayattaki uygulamalara kadar çok geniş bir görev spekturumu içerisinde çok farklı şekillerde kullanılmakta ve İHA’ların kullanım alanları her geçen gün artmaktadır. İHA’lar en basit tabirle içinde insan olmayan, uzaktan kumanda ile yönlendirilebilen veya otonom olarak kendisini yönlendiren ya da her ikisi bir arada işleyebilen, faydalı yükleri ana gövdesine yüklenip çıkarılabilen ve görev sonunda geri dönerek iniş yapabilen araçlardır. İHA’lar yeni nesil savaşlar açısından şimdiden vazgeçilmez olarak kabul edilmektedir.

Bu analizde elektronik harp sistemlerinin tarihteki gelişimi ve kullanıldığı alanlar incelenmiş, İHA’ların elektronik harpteki kullanımı değerlendirilerek ülkelerin bu teknolojilere yönelik attığı adımlar detaylandırılmıştır. Analiz kapsamında elektronik harp sistemleri alanında, Türkiye ile İHA ve elektronik harp teknolojisine sahip bazı ülkeler tarafından gelecekte ortaya çıkarılacak yeni uygulamalara ilişkin bir değerlendirme sunulması hedeflenmektedir...

İşbu eserde/internet sitesinde yer alan veriler/bilgiler, yalnızca bilgi amaçlı olup, bu eser/internet sitesinde bulunan veriler/bilgiler tavsiye, reklam yada iş geliştirme amacına yönelik değildir. STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. işbu eserde/internet sitesinde sunulan verilerin/bilgilerin içeriği, güncelliği ya da doğruluğu konusunda herhangi bir taahhüde girmemekte, kullanıcı veya üçüncü kişilerin bu eserde/internet sitesinde yer alan verilere/bilgilere dayanarak gerçekleştirecekleri eylemlerden ötürü sorumluluk kabul etmemektedir. Bu eserde/internet sitesinde yer alan bilgilerin her türlü hakkı STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.’ye aittir. Yazılı izin olmaksızın eserde/ internet sitesinde yer alan bilgi, yazı, ifadenin bir kısmı veya tamamı, herhangi bir ortamda hiçbir şekilde yayımlanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez.