Anti-Drone Savunma Sistemleri
16.05.2019 Özgür SÜTÇÜOĞLU & Mert ALAY, STM

Anti-Drone Savunma Sistemleri

Stm Anti Drone Savunma Sistemleri

Anti-Drone Sistemler, genellikle potansiyel saldırıları önlemek için İnsansız Hava Araçlarını (İHA) tespit ederek etkisiz hale getirmek için kullanılan sistemlere verilen genel isimdir. Drone’ların kullanım alanlarının yaygınlaşmasıyla sivil ve askeri alanlara yönelik tehditlerin artması sonucu anti-drone sistemler her geçen gün daha da önem kazanmakta ve güvenlik güçleri tarafından çok daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Şubat 2018 itibariyle piyasada satışta olan veya geliştirilme aşamasında bulunan 235 adet anti-drone sistem söz konusudur.

NATO’nun 2003 yılında yayınladığı rapor bu konuda bir başlangıç noktası olarak kabul edilebilir. Bu raporda yavaş, küçük ve alçaktan uçan cisimlere karşı savunma amacıyla yerde konuşlandırılmış savunma sistemleri üzerinde duruluyordu. 2008 yılında RAND Corporation tarafından yayınlanan bir raporda ise insansız hava araçlarının Amerika Birleşik Devletleri (ABD) için ortaya çıkardığı tehditlerden söz ediliyordu. Bu raporla, insansız hava araçlarının kötü amaçla kullanımının önlenmesi için etkisiz hale getirilmesine duyulan ihtiyacın arttığı görüldü. O tarihten itibaren birçok organizasyon, laboratuvar ve firma insansız hava araçlarının ortaya çıkarabileceği tehditlere karşı çözüm arayışına girdi...

Stratejik işbirliği ve ihtiyaçlarınıza özel çözüm önerilerimiz için bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

ThinkTech STM Savunma

Thinktech Logo

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın mühendislik, teknoloji ve program yönetimi alanlarında ihtiyaç duyduğu “danışmanlık” hizmetinin esnek, hızlı ve dünya standartlarında verilebilmesi için 1991 yılında STM kurulmuştur. Kurumsal deneyim, bilgi birikimi, nitelikli insan kaynağı ve marka değerine sahip olan STM; “danışmanlık” alanında dünya çapında rekabet edebilir bir konuma ulaşma vizyonu ile Teknolojik Düşünce Merkezi ThinkTech’i 23 Kasım 2017 tarihinde faaliyete geçirmiştir. Türkiye’nin teknoloji odaklı ilk düşünce merkezi olan STM ThinkTech, objektif bir yaklaşımla, “savunma ve güvenlik” sektörü öncelikli olacak şekilde teknoloji tabanlı analizler yapmakta, raporlar yayımlamakta ve profesyonel network faaliyetleri düzenlenmektedir.

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.