SAĞLIK

Hızla gelişen teknolojiler sağlık alanında benzersiz bir devrim yarattı. Yapay zekâ, nesnelerin interneti, robotik ve benzeri teknolojiler sayesinde sağlık ekosistemi ezberbozan bir dönüşümün içinden geçiyor. STM ThinkTech olarak analiz ve raporlarımızla sağlık teknolojilerindeki yeni gelişmeleri ve ekosisteme etkilerini yakından izliyoruz. Aynı zamanda, ileri sağlık teknolojilerine dair hangi fikirlerin nasıl bir gelişim patikası (patern) izleyerek ürüne dönüşme potansiyeli taşıdığını analiz ettiğimiz, büyük veri ve metin madenciliği yöntemlerini kullanarak geliştirdiğimiz modelimizle sektöre katkı sağlıyoruz.

İleri Sağlık Teknolojilerinde Fikir-Ürün Döngüsü Karar Destek Modeli

Başkent Üniversitesi ile birlikte yürütülen çalışma kapsamında; ileri sağlık teknolojileri alanında kamu veya özel sektörün yatırım yapabilecekleri en değerli teknolojiler ve alanlar ile yapılacak yatırımın olası etkilerine ilişkin uzgörü sunabilen bir Karar Destek Sistemi geliştirilmiştir.

Modelde; fikirlerin ortaya çıktığı -en yüksek endeks/alıntılanma katsayısına sahip- akademik makaleler, klinik çalışmalar ve patent veri tabanlarından sağlanan veriler üzerinde Veri Madenciliği, Semantik Ağ Analizi, Yapay Zekâ ve Makine Öğrenmesi yöntemleri ile bir analiz yapılmaktadır.

Bu model kullanılarak, ürüne dönüşmesi muhtemel fikirlerin paternleri çıkarılabilmekte, henüz kuluçka aşamasındaki fikirler tespit edilebilmekte ve odaklı yatırım yapılmasına katkı sunulabilmektedir. Karar Destek Modeli; yalnızca sağlık sektöründe değil, diğer sektörlerde de gelecekte katma değer yaratabilecek alanların tespit edilebilmesinde de kullanılabilecektir.

Think Tech Brain

Güncel Analizlerimiz

Daha Fazla Göster

Gelişmelerden haberdar olmak için e-bültenimize kayıt olun.

Kayıt Ol

Sağlık sektörü ile ilgili 
stratejik işbirliği için
bizimle iletişime geçin.

Bize Ulaşın

Aranacak kelimeyi girin ve "enter" tuşuna basın.
Çıkmak için "ESC" tuşuna basın.